Prof. Dr. Sehban Kartal Editörlüğünde İki Yeni Kitap Çıktı

AJANS ÜNİVERSİTE

“Dünya Üniversiteleri İçin İki Temel Kitap”

Bu kitabın üniversitelerin özellikle temel bilimler ve mühendislik alanlarında ilk yıl okutulan Fizik I-II dersi konularını içerecek şekilde hazırladıklarını belirten Prof. Dr. Sehban Kartal, “‘Üniversiteler İçin Fizik I’ ve ‘Üniversiteler İçin Fizik II’ Kitapları benim yıllarca süren verdiğim derslerde biriktirdiğim notların sonucunda ortaya çıkmış bir çalışma. Mekanik ve Elektrik konularının işlendiği Üniversiteler için Fizik I ve II kitapları bütün dünya üniversitelerinde ilk yıl okutulan temel kitaplardır. Türkiye’de bugüne kadar yapılan, hala devam eden fizik derslerinde konular hep belli bir yerde kesiliyor. Zaman sıkıntısından dolayı tamamı bitirilmiyor. Öğrenciler kocaman, kilolarca ağırlığında kitaplarla gidip gelmek zorunda kalıyorlar. Bu da öğrencilerin hiç hoşuna giden bir durum değil” dedi.

“Üniversiteler İçin Fizik I” ve “Üniversiteler İçin Fizik II” kitaplarının içeriğine ilişkin bilgiler veren Prof. Dr. Sehban Kartal, “Bu iki kitabın en temel özellikleri arasında anlaşılabilir olması, kısa özet bilgiye ve bol örneğe sahip olması ve açıkçası fizik bölümlerinde veya üniversitelerdeki mühendislik fakülteleri ve diğer bütün fizik okutulan bölümlerde bitirilebilecek miktardaki bir bilgi içermesi yer alıyor. Kitaplarımız küçük, çantada taşınabilecek, hafif, bol örnekli, konuları anlaşılabilir şekilde oluşturuldu” şeklinde konuştu.

Kitapların kapaklarının taşıdığı orijinal özellik hakkında da bilgi veren Prof. Dr. Sehban Kartal, “Boğaziçi Üniversitesi Güzel Sanatlar Bölüm Başkanı Doç. Dr. Mutlu Erbay kendi yaptığı iki tabloyu, kitap kapak resmi olarak bize hediye etti. Bu belki de ülkemizde temel bilimlerde kitap için kullanılmış ilk orijinal kapak” dedi.

_DSC2091

Bu alanda tercüme pek çok kitap olduğunu söyleyen Prof. Dr. Sehban Kartal, “Kendi dilimizle yazılmış Türkçe kaynak eksiği çok büyük. Biz kitabı özellikle bu amaçla yaptık. Kitapta imla hataları ve çeşitli yanlışlar olabilir. Problemlerde, içerikte atladığımız, göremediğimiz şeyler olabilir. Bunlar tabii birinci baskıdan sonra giderilebilecek şeyler. Meslektaşlarım, öğrencilerim geri dönüş yaparlarsa biz de bundan sonraki baskıları çok daha iyi şartlarda düzletmeler yaparak bitirmiş olacağız. Aslında belli bir zaman içerisinde hızlanmış olan bu Türkçe kitap yazma işi son zamanlarda azaldı. Çünkü verilen destek ve önem az” diye belirtti.

“Üniversiteler İçin Fizik I” ve “Üniversiteler İçin Fizik II” bölüm yazarları arasında Prof. Dr. Sehban Kartal, Doç. Dr. Olcay Bölükbaşı ve Yrd. Doç. Dr. Ayberk Yılmaz ile Ege Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ozan Ünsalan ve Okan Üniversitesi Öğretim Üyeleri Doç. Dr. Azmi Ali Altıntaş, Yrd. Doç. Dr. Asiye Tuba Olgun ve Yrd. Doç. Dr. Zeynep Tavukoğlu Şahin bulunuyor. Yayınların ülkemizde az sayıda bulunan Türkçe yazılmış ders kitabı açığını kapatması açısından önemli bir katkı yapacağı düşünülüyor.

kitap1

İÜ Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü