Prof. Dr. Korkmaz Altuğ Polikliniği açıldı

AJANS ÜNİVERSİTE – Elif KARAKOÇ – Gözde KARAKURT
Fotoğraf – Lamia BAKİ

 

İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi eski dekanlarından Prof. Dr. Korkmaz Altuğ’un isminin verildiği poliklinik, Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk ve Kadıköy halkının katılımıyla 17 Mart Pazartesi günü gerçekleşti

 

Kadıköy’ün Yeldeğirmeni semtinde yapılan açılışta konuşan Prof. Dr. Altuğ, “İsmimin böyle bir polikliniğin yanında yazılması benim için çok büyük bir onurdur. Poliklinik, klinik bunlar benim için çok kutsaldır. Buralar benim bütün hayatımın geçtiği yerlerdir. Daima insan sağlığı için çalışacağım. Benim bütün ömrüm böyle geçti ve böyle geçecek.  Bu büyük onuru bana bahşeden Kadıköy’ümüzün Belediye Başkanı Selami Öztürk’e büyük minnet ve şükranlarımı sunuyorum”  diyerek polikliniğin Kadıköy ve İstanbul’a hayırlı uğurlu olmasını diledi.

 

DSC_0223

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Prof. Dr. Altuğ’dan sonra kürsüye çıkan Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk, “Yaklaşık 15 yıldır, gece gündüz demeden polikliniklerimize katkıda bulunan, emek veren hocamıza çok şey borçluyuz” dedi. Prof. Dr. Altuğ’a minnetlerini sunan Öztürk,  toplum liderlerinin muhakkak bir şekilde hayattayken yaşatılmaları gerektiğini vurguladı.

 

DSC_0173

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

“Kahramanların olduğu yerde o kahramanlar konuşmalı”

 

Açılışta konuşan Milletvekili Süheyl Batum ise, “Burada önemli bir işin gerçek kahramanları var, adını bu polikliniğe veren değerli hocamız var. Kahramanların olduğu yerde o kahramanlar ve onların yaptıkları işler konuşulmalıdır” diye konuştu.

 

DSC_0211

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Açılış sonrasında görüşlerini paylaşan Prof. Dr. Korkmaz Altuğ’un eşi aynı zamanda İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nden emekli Prof. Dr. Ayça Altuğ, “Korkmaz Bey, her zaman modern hizmetler için uğraşmıştır. Onun Kadıköy Belediyesi Sağlık Hizmetleri’ne harcadığı emeklerin karşılığını alması mutlu edici bir olaydır” dedi. Prof. Dr. Altuğ, polikliniğin açılmasında emeği geçen herkese teşekkür etti.

 

DSC_0282

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Prof. Dr. Korkmaz Altuğ Polikliniği’nde her türlü sağlık hizmeti hafta içi her gün, 09.00 ile 16.00 saatleri arasında ücretsiz olarak verilecek.

 

DSC_0301

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Prof. Dr. Korkmaz Altuğ Kimdir?

 

1929 yılında İstanbul’da doğdu. Babasının asker olması dolayısıyla ilk, orta ve lise eğitimini Anadolu’nun değişik illerinde tamamladı.

 

İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde eğitimine devam eden Prof. Dr. Altuğ, 1952 yılında bu okuldan mezun oldu. Hemen ardından cerrahi ihtisasını yapmak üzere gittiği Amerika’da 4 yıl kaldı. Amerika dönüşü İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde doçent unvanıyla görevine başladı. Prof. Dr. Altuğ,  1969 ile 1970 yılları arasında Amerika’da Harvard Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde tezini vererek profesör unvanını aldı. Profesör olarak döndüğü ülkemizde İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde 15 yıl kürsü başkanlığı yaptı. Sonrasındaki 9 yılda da dekanlık görevini sürdürdü. Prof. Dr. Altuğ, emekli olduktan sonraki 3 yıllık dönemde Yeditepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde dekanlık görevi yaptı.

 

2 bin yılından itibaren de tüm bilgi birikimini ve tecrübesini hayata geçirdi. Kadıköy Belediyesi’nin sağlık projelerinde yer aldı. Şu anda da Dr. Rana Beşe Sağlık Polikliniği başhekimliği görevinde bulunuyor.