Prof. Dr. Aydın Aybay Düzenlenen Etkinlikle Anıldı

AJANS ÜNİVERSİTE – Erkut KILIÇ- Özdemir KUTLU-Erhan ERKİP

Fotoğraf – Özdemir KUTLU

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Mezunlar Derneği’nin düzenlediği anma törenine, hukuk duayeni Prof. Dr. Aybay’ın ailesi ve çalışma hayatından dostları katıldı. Prof. Dr. Ergun Özsunay, Prof. Dr. Hüseyin Hatemi, Prof. Dr. Fazıl Sağlam, İstanbul Barosu Eski Başkanı Av. Kazım Kolcuoğlu, Prof. Dr. Aziz Can Tuncay, Prof. Dr. Kerim Atamer ve Prof. Dr. Rona Aybay’ın konuşmacı olduğu tören, saygı duruşunun ardından Prof. Dr. Aybay’ın özgeçmişinin sunulmasıyla başladı.

Oturum Başkanı Prof. Dr. Rona Serozan’ın anma etkinliğinde söz alan Prof. Dr. Ergun Özsunay, Prof. Dr. Aybay’ı hukuk alanında farklı kılan üç özelliğinden bahsederek şunları söyledi: “Prof. Dr. Aybay’ın hukuk alanındaki farklı özelliklerinden birincisi sağlam bir hukuk bilgisinin varlığı ve hukuk alanındaki rol model olacak çalışmaları, ikincisi inandığı konulardaki savaşçı ve kararlı duruşu, üçüncüsü ise hukukun toplumun tüm katmanlarında hissedilmesi ve anlaşılması için sade ve anlaşılır bir hukuk dilini savunmasıdır.” diye belirti. Prof. Dr. Özsunay konuşmasını Prof. Dr. Aybay’ın iyi bir eşya ve tapu hukuku uzmanı olduğunu söyleyerek sonlandırdı.

11050726_10205043950890430_1452915486379310239_n

Daha sonra sırasıyla söz alan konuşmacılar Prof. Dr. Aybay’ın kişiliğinden ve birlikte geçirdikleri anılardan bahsettiler. Anma boyunca dostları, Prof. Dr. Aybay’ın “sosyal nitelikli hukukçu”, “ bilimsel donanımlı hukuk bilgesi” ve sanatsever bir entelektüel olduğunu belirtti. Yakınları tarafından Prof. Dr. Aybay’ın mizahi yönünün ağır bastığı vurgulanırken, sık sık duygu dolu anların yaşandığı törende duayen hukukçu sevenleri tarafından rahmetle anıldı.