Prof. Dr. Arzu Kunt’a Akademik Palmiye Madalyası

AJANS ÜNİVERSİTE

Fransa Sarayı’nda düzenlenen tören Muriel Domenach’in konuşmasıyla başladı. Domenach konuşmasında, Prof. Dr. Kunt’un çalışmalarından bahsetti ve Fransız eğitim ve kültürüne katkılarından dolayı kendisiyle gurur duyduklarını şu sözlerle belirtti: “Sevgili Arzu, siz, çağdaşlığı ile ışıldayan bir frankofoninin yansımasısınız. Popülersiniz ve entelektüelsiniz, özenli, titiz, özgün, şık ve içtensiniz. Kabiliyetiniz, edebi kültürünüz, sosyal beceriniz ve adanmışlığınız ile yıldız gibi parlıyorsunuz.”

Kendisine büyük bir minnet duyduğunu söyleyen Domenach, Cumhurbaşkanı adına, Chevalier dans l’Ordre des Palmes Academique nişanını Prof. Dr. Arzu Kunt’a taktı.

medaille

Prof. Dr. Arzu Kunt teşekkür konuşmasında; “Bu sabah tarifsiz duygularla uyandım. 6 yaşında başladığım uzun soluklu Fransa ve onun engin kültürü ve ayrıcalıklı diliyle yolculuğum için bana madalya verilecekti” diyerek heyecanını dile getirdi ve konuşmasına şu sözlerle devam etti, “Bu akşam da benim nefesimi kesen anlardan bir tanesini sizlerin huzurunuzda yaşıyorum. Eğitimci olarak aklın tohumlarını öğrencilerime ekmeye çalışırken, onlarla gelecek kuşaklara ulaşmaya, yaşamlarına Fransız dilini ve edebiyatının güzelliklerini yansıtarak iş hayatına yelken açmaları için çalıştım ve çalışıyorum. Bugün bana güç veren sevgili aileme, hocalarıma, iş arkadaşlarıma ve dostlarıma da teşekkür ederim. Benim için çok büyük manevi değeri olan bu unvan ve madalyayı erdemli bir şekilde taşırken, Fransa dil ve kültürünün tanıtımına ve Türk-Fransız dostluğuna katkılarım daha da güçlenecektir.”

Tören, fotoğraf çekimi ile sona erdi.

 

ccb730e58ac88eaa02f4c4e62e5c95df_k