Prof. Dr. Altan, İÜ İletişim Fakültesi’ne Konuk Oldu

AJANS ÜNİVERSİTE-Esra MUTLU, Beyza BAŞOĞLU

Fotoğraf-Halil SAÇ

Mezun olduğu fakültede konferans vermekten dolayı mutlu olduğunu ifade ederek konuşmasına başlayan Prof. Dr. Hayriyem Zeynep Altan, temmuz ayında yayınlanan “E. Ferrante’den Belalı Aşk: Annenin Sevgisini Kaybetmemek İçin Anneyi Öldürmek” isimli çalışmasının makaleyken kitaba dönüşme sürecini anlattı.

DSC_0016

Sinema ve kitapların her zaman çalışmalarında kaynak olarak yer edindiğinden bahseden Prof. Dr. Altan, “Kitabın varlığını büyülü bulan biriyim” dedi. “E.Ferrante’den Belalı Aşk: Annenin Sevgisini Kaybetmemek için Anneyi Öldürmek” adlı çalışmasını oluştururken geçmiş çalışma ve okumalarından yararlandığını belirterek “Bu kitabı yazmama neden olan zihnimdeki o bozulmamış örgütlenme” diye ekledi.

Çalışmasının çok yönlü ve çok kaynaklı bir çalışma olduğunu belirten Prof. Dr. Altan, “Ben bir iletişimciyim ve iletişimi neredeyse sınırsız kullanmaya çalışıyorum. Disiplinlerarasılık benim için çok önemli. Hayatım boyunca tek bir disiplinle uğraşmadım. Bu çalışmanın içerisinde de iletişim, sosyoloji, psikanalizm ve göstergebilim var” diyerek disiplinlerarası çalışma yapmanın önemine değindi.

DSC_0015

Doktora çalışmasını yaptığı sırada dikkatini çeken kitapları okuduğunu ve Ferrante’nin kitabıyla da bu sırada tanıştığını anlatan Prof. Dr. Altan, kitabı okuduktan sonra çözümlemeye karar verdiğini söyledi. Prof. Dr. Altan, kitabı çok kez okuduğunu belirterek, çalışma yapılacak metnin tekrar tekrar okunması gerektiğine değindi. Prof. Dr. Altan kitabın hikayesi ile ilgili bilgi vererek, “Bir kız çocuğu ve anne arasındaki ilişkinin nerede koptuğu ve bu kopukluğunda çocuk büyüyüp bir kadın haline geldiğinde, hayatını nasıl etkilemiş olabileceğini bu kitap sayesinde görme şansı buluyoruz” dedi.

İtalyan yazar E.Ferrante hakkında da konuşan Prof. Dr. Altan, “Ferrante, kandan, külden, cinsellikten, şiddete uğrayan kadının ister istemez dışarıya vermek zorunda olduğu şiddetten bahsediyor” diye ekledikten sonra kadınlar tarafından içselleştirilen şiddet hakkında konuştu. Farklı toplumlardaki kadınlık algısına değinen Prof. Dr. Altan, konferansın son bölümünde Prenses Eteğindeki Taşları Döküyor isimli kitabından bahsetti.

Konferansın sonunda İÜ İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Aslı Yapar Gönenç, Prof. Dr. Altan’a teşekkür plaketi takdim etti.

DSC_0026

Prof. Dr. Altan, Özel Çocuklar Eğitim ve Dayanışma Derneği (ÖÇED)’ne bağış amaçlı, söyleşi sonunda bir kafede İstanbul Üniversitesi öğrencileri için kitaplarını imzaladı.

_DSC0202