Prof. Dr. Alâeddin Asna Yaşamını Yitirdi

AJANS ÜNİVERSİTE

Ömrünü halkla ilişkilerin bir bilim ve mesleki disiplin haline gelmesine adayan Prof. Asna, Türkiye Halkla İlişkiler Derneği’nin kurulmasında da öncülük etti. Binlerce iletişimci yetiştiren Prof. Asna’nın iletişim ve halkla ilişkiler alanındaki kitapları iletişim öğrencilerine ve sektör çalışanlarına başucu kitabı olma özelliği taşıyor. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti üyesi de olan Prof. Asna, İstanbul’da toprağa verilecek.

Alaeddin Asna 1940 yılında İstanbul’da doğdu. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’ni bitirdi. Ardından, ABD’deki Michigan Devlet Üniversitesi’nin İletişim Sanatları Bölümü’nde yüksek lisans eğitimini tamamladı. TRT ile Yeni İstanbul ve Vatan gazetelerinde çalışan Asna, bir süre Devlet Planlama Teşkilatı ile Sağlık Bakanlığı Nüfus Planlaması Genel Müdürlüğü’nde de görev yaptı. Alaeddin Asna, Koç Holding’de Halkla İlişkiler Müdürü olarak da çalıştı.

1972 yılında Halkla İlişkiler Derneği’nin kurulmasına öncülük eden ve kurucu başkanlığını yürüten Asna, 1968 yılından başlayarak Ankara, İstanbul, Anadolu, Mimar Sinan, Ege ve Marmara üniversitelerinin Gazetecilik – Basın Yayın Yüksek Okulları ile Ankara Hukuk Fakültesi Banka ve Ticaret Hukuku Enstitüsü’nde halkla ilişkiler, reklamcılık, kişisel ilişkiler ve gazetecilik dersleri verdi. 1994’te doçent, 1999’da ise profesör olan Alaeddin Asna, 1993 yılından itibaren ders verdiği Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde bir dönem dekanlık görevini üstlendi.

Prof. Dr. Asna, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Danışma Kurulu, Uluslararası Reklamcılık Derneği (IAA) Yönetim Kurulu ve İstanbul Mülkiyeliler Vakfı Yönetim Kurulu’nda bulunuyordu. Ayrıca; PEN Yazarlar Derneği, Türk Tarih Vakfı, Uluslararası Halkla İlişkiler Derneği (IPRA), Uluslararası Halkla İlişkiler Ağı (IPRN), Basın Konseyi, Mülkiyeliler Birliği ve Aile Planlaması Derneği’ne üyeydi.

Kaynak: Hürriyet