Prof. Dr. Abdülkadir Donuk Emekliye Ayrıldı

AJANS ÜNİVERSİTE – Begüm ERGİNBAY

İstanbul Üniversitesi Tarih Bölümü tarafından 1969 yılında göreve başlyan ve 2015 yılında emekliye ayrılan Prof. Dr. Abdülkadir Donuk için 5 Mayıs’ta veda töreni düzenledi.

DSC_0013

Törende Prof. Donuk ‘un hayatını anlatan slayt gösterisinin ardından meslektaşları Prof. Donuk’u ve onunla ilgili anılarını anlattı. İlk sözü alan Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Özkan “Türk milli kültürünün genç kuşaklara öğretmek ve gençlerin bilincinde Türk milli kültürünü yaşatmak arzusuyla gayret etti ve bu uğurda her türlü fedakarlığı sergiledi” dedi.

DSC_0031

Prof. Dr. Osman Fikri Sertkaya ” Büyük hocaların yanında yetişen kişiler büyük davranışlar gösterirler” diyerek Prof. Donuk’ın Prof. Dr. İbrahim Kafesoğlu’nun önemli öğrencilerinden bir olduğunu anımsattı. Prof. Sertkaya yaşadıkları olaylar üzerinden Prof. Donuk’un karekterini ortaya koydu. Geride bıraktığı öğrencilerin sağlam kişiler olduğunu belirtti.

DSC_0040

Ortaçağ Tarihi Anabilim Dalı Başkanı Abdülkadir Özaydın “Abdülkadir Bey son derece mütevazi, dürüst, cesur, nazik, mücadeleci, vatan ve millet sevgisiyle dolu, inandığı davayı, her zemin ve zamnda savunabilen bir insandır” dedi.

DSC_0048

Yeditepe Üniversitesi Tarih Bölüm Başaknı Prof. Dr. Ahmet Taşağıl ise  Prof. Donuk için “Umumi Türk Tarihi hocamızdan da çok şey öğrendik. Kafesoğlu hocamıza soramadıklarımızı ona sorardık ” şeklinde konuştu. Onu rol model alarak çok şeyöğrendiğini ekledi.

DSC_0055

Dumplınar Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Hacı Murat Arabacı “Hocalığın ötesinde bir baba şefkatiyle beni bugünlere kadar getirenhocamın emeklilik merasiminde burda olmaktan büyük bir gurur, heyecan ve bir o kadar da hüzün duyuyorum” dedi.

DSC_0057

Türkiye Cumhuriyeti Anabilim Dalı Başkanı Ali Arslan ise hayatındaki önemli dönüm noktalarında Prof. Donuk ‘un etkisinden bahsetti.

DSC_0062

Prof. Dr. Donuk’un oğlu Doç. Dr. Bilge Donuk ise profesörü bir baba olarak öğrencilere anlattı. “Öğrencileri ve çalışma arkadaşları onu bir hoca olarak değil baba olarak gördüklerini söylüyor bu da bizim için gurur verici bir durum” diye ekledi.

DSC_0064

Son olarak söz alan Prof. Dr. Gülçin Çandarlıoğlu  profesörün hayatında kapladığı yerden bahsetti. Konuşmasının sonunda profesöre plaket takdim etti.

DSC_0078 DSC_0079

Alkışlar eşiliğinde kürsüye gelen Prof. Donuk “Emekli olduktan sonra sudan çıkmış balığa döndüm, sizleri çok özledim” dedi. Bugünleri gördüğü için şükreden Prof. Donuk 46 yıl 3 ay hizmet ettiğini söyledi. Bu hizmet içerisnde en büyük gayesinin mesup olduğu Türk milletine hizmet etmek olduğunu belirtti. “Hangi görevde olursak olalım, ne iş yaparsak yapalım bu devletimizi, milletimizi daha da nasıl yüceltebiliriz bunun düşüncesi içerinde hareket etmemiz gerekir,bunun için çırpındım” dedi. Kız çocukların eğitimine verdiği önemden bahsetti ve kendi çocukalarını, torunlarını örnek gösterdi. “Taleberler deriz ‘Siz yolcu biz hancı’ diye ama bizler de hancı değil görüyorsunuz baki olan tek Allah”dedi.

DSC_0091

DSC_0085

Törenin sonunda meslektaşları ve öğrenciler Prof. Donuk’ hediyelerini takdim etti.

DSC_0105 DSC_0109 DSC_0112 DSC_0118 DSC_0121

Prof. Dr. Abdülkadir Donuk’un Hayatı

Prof. Dr. Abdülkadir Donuk; 24 Mart 1948 yılında Ceyhan İlçesinin Kırmıt nahiyesinde doğmuştur. İlkokulu doğduğu köyde, Orta Okulu (1963-1964) ve Liseyi de (1966-1967) Ceyhan’da ikmal etti. 1968’de Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü’ne kayıt olarak 1972’de Tarih Bölümü’nden ve 1 Haziran 1974 Haziran’ında bu bölümün Umumi Türk Tarihi Kürsüsü’nden mezun oldu (Yardımcı sertifikaları Yeniçağ Tarihi ile Fars Dili ve Edebiyatı idi).

Aynı yılın sonunda yapılan yabancı dil imtihanını kazanarak doktora çalışmalarına merhum hocası Prof. Dr. İbrahim Kafesoğlu’nun yanında başladı. 1969 yılından asistanlığa tayin edildiği 1975 yılına kadar Umumi Türk Tarihi Kürsü kütüphanesinde kütüphane memuru olarak çalıştı. 1978’de doktora tezini tamamlayarak aynı yılın Haziran ayında “Doktor” unvanını aldı.

1980 yılının Kasım ve 1981 yılının Nisan ayları arasında dil öğrenmek ve ilmi araştırmalarda bulunmak için kendi imkanlarıyla  Amerika’ya gitti. 6 Mayıs 1983’te Doçent ünvanını almıştır. 1988 yılında da “Profesör” oldu.

Şubat 1987’de Tarih Bölümü Genel Türk Tarihi Anabilim Dalı başkanlığına atanmış ve bu görevi 19 Ocak 2012 yılına kadar sürdürmüştür. Gerek yurtiçinde gerekse yurt dışında onlarac konferans ve sempozyuma katılmıştır. Prof. Dr. Abdülkadir Donuk evli olup ve iki evladı ve üç torunu bulunmaktadır. Üyesi olduğu kuruluşlar: Türk Tarih Kurumu, Türk Kültürü Araştırma Enstitüsü, Aydınlar Ocağı, Türk Ocağı, Turan Kültür Vakfı