POLITSCI 2014 Konferansı Başladı

AJANS ÜNİVERSİTE – Begüm ERGİNBAY
FOTOĞRAF: Efe SÖNMEZ

Bu yıl ikincisi düzenlenen POLITSCI 2014 Konferansı, siyaset bilimi üzerine akademik çalışmalar yapan, Türkiye ve uluslararası bilim camiasından önemli isimleri bir araya getiriyor.

İÜ Kongre Kültür Merkezi’nde 10-12 tarihlerinde düzenlenen konferans, Doğu Akdeniz Akademik Araştırmalar Merkezi (DAKAM) tarafından organize ediliyor.

“Çağdaş Dünya Siyasal Bilimler: Neo-liberalizm, Krizler ve Sosyal Direniş Hareketleri: Siyasal Bilimleri Kuramsallaştırma ve Deneyim” başlığı altında gerçekleştirilen POLITSCI 2014, göçmen olgusundan dünyanın farklı ülkelerindeki fakirlik meselelerine derinlemesine bir tartışma ortamı sunuyor.

1

POLITSCI 2014’e ilişkin açılış oturumunda bilgi veren Organizasyon Komitesi’nden Dr. Biriz Berksoy konferansın neo-liberalleşme sürecine ilişkin konularda tartışmak üzere organize edildiğini söyledi.

Sürecin 18. yüzyıla dayandığını belirten Berksoy bu konferansta neo-liberalizmin son safhasının ele alınacağını kaydetti. Dr. Berksoy, ‘büyük durgunluktan sonra birikim rejimlerinin yeniden nasıl ayarlandığı, devlet biçimlerinde, düzenleyici çerçevelerde ve yönetim tekniklerinde yeni dinamiklerin ne olduğu?’ gibi sorulara cevap aranacağını ifade etti.

2

Kanada British Colombia Üniversitesi’nde Kentsel ve Bölgesel Siyasal Ekonomi alanında araştırmalarını sürdüren, Kanada Araştırma Başkanı Prof. Dr. Jamie Peck, Türkiye’ye ilk kez geldiğini dile getirdi. Neo-liberalizmin nasıl ortaya çıktığı ve ne anlama geldiğinden bahseden Prof. Dr. Peck, tartışmalı bir konu olduğunu, bunun da siyasal bilimlerin tartışmalı bir konu olduğundan ileri geldiğini anlattı.

Bu karmaşayla başa çıkmak için neo-liberalizm konseptleri olduğundan bahseden Prof. Dr. Peck, Detroit şehrinden verdiği örneklerle neo-liberalizmi açıklamaya çalıştı. Prof. Dr. Peck, neo-liberalizmin son derece sabit fakat her zaman eksik ve gelişim sürecinde olduğu sonucuna vardığını aktardı. Prof. Dr. Jamie Peck konuşmasının ardından tartışma bölümünde soruları yanıtladı.

Konferansa ilişkin ayrıntılı bilgiye, “www.politsciconference.org” adresinden ulaşılabiliyor.

5