Plüton’da Donmuş Su Saptandı

AJANS ÜNİVERSİTE

Neptün’ün ötesindeki dondurucu Güneş Sistemi bölgesinde bulunan Kuiper Kuşağı’nda yer alan Plüton, daha önce hiç bu denli ayrıntılı gözlemlenmemişti.

Colorado’da bulunan Southwest Araştırma Enstitüsü’nden Alan Stern, Yeni Ufuklar’ın baş araştırmacısı olarak şöyle yorumluyor: “Kuiper Kuşağı’nda mavi gökyüzü bulunabileceği kimin aklına gelirdi ki? Bu muhteşem.” NASA duyuru ile birlikte Yeni Ufuklar’ın kamerası tarafından çekilmiş bir de fotoğraf yayımladı. Burada Plüton’u çevreleyen mavi bir sis katmanı görülüyor.

Dünya gökyüzünün mavi olmasının nedeni, minik azot parçacıklarından saçılma yapan güneş ışığıdır. Araştırmacı Carly Howett, Plüton’da azot parçacıklarının daha büyük gibi göründüğünü, soba borularında biriken kurum gibi parçacıklar olduğunu ve bunlara “tholin” adını verdiklerini belirtiyor.

NASA, Yeni Ufuklar’dan gelen son veri hazinesinden çıkan ikinci büyük bulgunun ise Plüton üzerindeki sayısız küçük donmuş su bölgeciklerinin keşfi olduğunu açıkladı. Yeni Ufuklar üzerinde bulunan “izgesel bileşim haritalayıcı” aracını kullanarak, bilimciler gezegenin yüzeyinin çeşitli bölümlerindeki buza ilişkin izleri haritalamayı başardı.

Ekip üyelerinden Jason Cook, Plüton’un büyük bölümünde su buzunun görülememesinin nedeninin diğer bazıdaha uçucu buzlar tarafından maskelenmesi olduğunu söylüyor. “Suyun neden tam da bulunduğu noktada olduğunu ve başka yerde olmadığını anlamak, çözmeye çalıştığımız bir durum,” diyor.

En fazla su buzu içeriyor gibi görünen bölgeler, Plüton’dan gelen son renkli görüntülere bakılırsa parlak kırmızı renge sahip. Araştırmacılardan Maryland Üniversitesi öğretim görevlisi Silvia Protopapa su buzunun bu denli kırmızı olmasına şaşırdığını anlatıyor. “Henüz su buzu ile Plüton yüzeyinde bulunan kırmızımsı tholin renklendiricileri arasındaki ilişkiyi anlayamadık,” diye ekliyor. Yeni Ufuklar, önümüzdeki yılın sonlarına dek veri yollamaya ve Plüton geçişi sırasında elde ettiği bilgileri sunmaya devam edecek.