“Petrol Arama’da Strateji ve Sismik Güvenlik” Paneli İÜ’de Gerçekleştirildi

AJANS ÜNİVERSİTE

İÜ Açık ve Uzaktan Eğitim Fakültesi Dekanı Prof Dr. Alper Cihan’ın açılış konuşmasıyla başlayan panelin oturum başkanlığını İÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mahmut Ak üstlendi.

Panelde TPAO Genel Müdürü Besim Şişman, Aladdin Middle East Ltd’den Atilla Sefunç, MMG Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ali Osman Öncel, İÜ Açık ve Uzaktan Eğitim Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof Dr. Deniz Ekinci, Mimar ve Mühendisler Grubu Başkanı Murat Özdemir gibi sektörden pek çok önemli isim yer aldı.

Yapılan sunumlarda TPAO Strateji Daire Arama Başkanı Jeoloji Mühendisi Mehmet Ali Kaya tarafından, G20 ülkelerin liderliğini yapan Türkiye’nin Ulusal Petrol Şirketi’nin başka ülkelerin ulusal şirketleriyle karşılaştırmalı analizine göre yıllık gelirinin 60 milyar dolar olması gerekirken 2,5 milyar dolar gelirle çok verimsiz bir yönetim yapısına sahip olduğu vurgulandı. Atilla Sefunç ise yüzey jeolojisi çalışmasıyla açılan kuyuların verimsizlikten dolayı kapatıldığını; gelişmiş jeofizik teknoloji uygulamalarıyla kuyulardan zarara uğrama riskinin çok düşük olduğunu söyledi.

Prof. Dr. Deniz Ekinci, denizlerde ulusal sınırların belirlenmesinin önemine vurgu yaparken; İÜ Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi ve MMG Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ali Osman Öncel, Türkiye’de yakında başlayacak unkonvansiyonel petrol üretimiyle ülkemizde beşer odaklı deprem etkinliğinin artacağını öngörüsünde bulundu. Panel, öğrencilerin ve konukların sorularının cevaplanmasının ardından sona erdi.

DSC_8987

DSC_9016

DSC_9018

DSC_9021

İÜ Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü