Perili AVM kervana katıldı

AJANS ÜNİVERSİTE – Emre ESER
Büyük heveslerle inşa edilen yapıldığı dönemde büyük ilgi odağı olan Sultan Center son günlerde bakımsız ve harabe haliyle dikkat çekerken tinercilerin mesken tuttuğu bir binaya dönüştü.

Son zamanlarda açılan alışveriş merkezlerinin sayısı hızla artarken bir yandan da ilgisizlikten kapanan alışveriş merkezlerine gün geçtikçe yenileri ekleniyor.  Eyüp’te alışveriş merkezi olarak açılan, fakat tutunamayan Sultan Center içerisinde bulunan sinema, kafe ve mağazaların zamanla kapanması ile ıssız bir bina haline geldi. Özellikle bina içinde hala aktif olarak kullanılan kurslara gelenlerin binanın atıl halde bırakılmış durumundan ciddi derecede rahatsız oldukları ifade edildi. Bina içerisinde bozuk yürüyen merdivenlerin, sökük lavaboların dökük dükkânların olduğu, birçok dükkânın camlarının kırıldığı, koridorların çöplük haline dönüştüğü gözlendi. Çevredeki esnafın en çok rahatsız olduğu konu ise gece saatlerinden itibaren binayı mesken tutan tinerciler.

Binanın Arap sermayesi tarafından satın alındığı ve Sultan Center’in özel hastaneye dönüştürüleceği konuşulurken Eyüp Belediyesi yetkilileri şu anda bina ile ilgili bir tasarruflarının olmadığını dile getirdi. Ayrıca iddialara cevap veren beyaz masa yetkilileri vatandaştan şikâyet gelmesi durumunda gereğinin yapıldığını, kendilerine bu konuda resmi bir şikâyette bulunulmadığını ifade etti.

‘’HEPSİNİN KADERİ AYNI OLUR.’’

Büyük umutlarla inşa edilen daha sonra kapatılan alışveriş merkezleri aynı kaderi paylaşırken yenileri açılmaya devam ediyor. Esnaf ise bu durumun yeni yasal düzenlemeler ile kontrol altına alınması gerektiğini ve alınmaması durumunda hepsinin kaderinin aynı olacağını dile getiriyor.

2005’te AVM sayısı 106 iken, 2010’da bu rakam 263’e, 2011 yılında açılan 11 yeni AVM ile sayı 278’a ulaştı. Sektörün 2013 yılında büyüme öngörüsüne göre sayının 350’e ulaşması bekleniyor. İllere göre bakıldığında yüzde 60’ı İstanbul ve Ankara’da yoğunlaşıyor. İstanbul 109 alışveriş merkezi ile ilk sırada olup, Ankara 37, İzmir 17 alışveriş merkezi ile İstanbul’u takip ediyor.

 

 

IMG_6190

 

IMG_6186

 

IMG_6193

 

Perili AVM kervana katıldı” konusunda Bir Fikir

  1. Bence çok başarılı bir haber. İHABER’in çalışmalarını takip ediyoruz beğenerek.

Yorumlar Kapalı