Pedal Çevirmeyi Seven İlçe; Turhal

AJANS ÜNİVERSİTE- Betül YÜNCÜOĞLU

Turhal, 85 bin 391 kişilik nüfusu ile Tokat’ın en büyük ilçelerinden biri. Yer şekillerinin düz ve elverişli olması, burada yaşayan halka, ilçede rahatça kullanılabilir ulaşım araçları bakımından bir seçenek daha sunuyor: Bisiklet.

Turhal’da yaşayanlar için ulaşım aracı olarak bisikletin kullanılması son derece pratik. Yeşilırmak vadisinde yer alan Turhal ilçesi, 3 km genişliğinde, 9 km uzunluğunda bir ova üzerinde bulunuyor. Öyle ki burada ne kadar uzağa gitmek isterseniz isteyin, bisiklet kullanmanızın, minibüsten çok daha cazip olduğu söylenebilir. Ayrıca Turhal ilçesinde insanların evleri, işleri ve okulları arasındaki mesafeyi yürüyerek katetmeleri bile en fazla 30 dakika sürüyor.

Turhallı bir bisiklet satıcı ve tamircisi olan Ahmet Aydın, baba mesleği bisikletçiliği sürdürüyor. Kendisi, ilçedeki bisiklet kullanımının başka yerlere göre yoğun olmasına ilişkin gözlemlerini şöyle dile getiriyor: “Turhal’da bisikletin çok kullanılmasının birinci sebebi coğrafi şekillerin buna uygun olması, ikincisi ise Turhal’da gidilmek istenen her yere bisikletle ulaşım fırsatının bulunması. Yollarımız geniş olduğu için araba trafiği ne kadar yoğun olursa olsun bisiklet kullananlara her zaman yer var. Ayrıca kışlar da burada çok sert geçmiyor. Bisikletin ulaşım aracı olarak kullanılmasının elverişliliği bakımından örnek vermek gerekirse, Tokat’ın ilçelerinden biri olan Zile ile bir kıyaslama yapılabilir kanımca. Orada bisiklet kullanımı çok azdır çünkü yokuşu çok fazla olan bir ilçemizdir.”

11

Bisiklet Yolu Yok, Bisiklet Süren Çok

Bisiklet sürme bilincinin oluşturulması ve daha da yaygınlaştırılması bakımından hem Turhal’da hem de Türkiye genelinde bazı düzenlemeler yapılması gerektiğinin yadsınamayacak bir gerçek olduğunu belirten Aydın, “İnsanları bisiklet kullanımına teşvik etmek için en önemli adım bisiklet yolunun olmasıdır. Örneğin Hollanda’da, arabaların ve yayaların asla giremedikleri bisiklet yolları var. Turhal’da şu an bisiklet yolu yok ve böyle bir yolun olmaması, ortaya tehlikeli durumların çıkmasına neden olabiliyor. Tabii bu da bisiklet kullanımını azaltan etkenlerden biri.” diye konuştu.

Bisiklet Sayesinde Sağlıklı Bir Hayat Sürülüyor

Bisiklet sürmek aynı zamanda bir spor olduğundan, bisiklet sürücülerinin yaşlandıklarında sağlıklı bir yaşam sürmelerine katkıda bulunuyor. Bu konuya da değinen, bisikletin sağlık açısından önemini vurgulayan Aydın, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bisiklet kullanan insanlar bize daha dinç olduklarını anlatıyorlar. Çalışan insanlar için spor salonuna gitmek çok uygun olmuyor. Bu nedenle spor yapma ihtiyacımızı bisiklet sürerek gideriyoruz.”

50 yaşındaki Ünal Çağlayan, Turhal Şeker Fabrikası’ndan emekli ve 16 yaşından beri bisiklet kullanıyor. “Doktorum da bana en güzel sporun bisiklet sürmek olduğunu söyledi. Düz bir alan olan bu bölgede istediğiniz gibi pedal çevirebilirsiniz.” diyerek bisiklet sürmekten ne kadar memnun olduğunu anlattı.