İÜWEBTV Sektör Buluşmaları’nın İlk Konuğu Panasonic’ti

AJANS ÜNİVERSİTE

İÜWEBTV tarafından gerçekleştirilen Sektör Buluşmaları’nın birincisi 11 Mayıs 2015 tarihinde İÜ İletişim Fakültesi Cep Sineması’nda gerçekleştirildi.Buluşmaya, Panasonic Türkiye Distribütörü Erkayalar Fotoğrafçılık Ürün MüdürüFurkan Güngörmez konuk oldu. Öğrencileri sektörle buluşturmak amacıyla gerçekleştirilen etkinlikte, video ve fotoğraf teknolojileri ve yeni ürünler hakkında bilgiler verildi.

_DSC8194

Buluşmanın açılış konuşmasını yapan İÜ İletişim Fakültesi Radyo, Sinema ve Televizyon Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mesut Aytekin, konuşmasında değişen sektör parametrelerini “teknoloji cebimize girdi” diye özetleyerek, teknolojinin gelişmesi ve artan piyasa rekabetiyle maliyetlerin düşmesine değindi. Bunun sonucu olarak da öğrenciler tarafından başarılı işler çıkarmanın çok daha kolaylaştığına dikkat çekti. Ardından sözü alan Güngörmez, öğrencilere yönelik olarak sektörle ilgili bilgiler verdi. Güngörmez, “Sektör pozitif yönde ilerliyor, kullanıcı talepleri doğrultusunda ilerleyen bir piyasa hakim.” diyerek sektör hakkındaki görüşlerini aktardı.

_DSC8182

Yıllara göre fotoğraf makinelerindeki büyük farklılıklardan bahseden Güngörmez, “Eskiden çok büyük makinelerle fotoğraflar çekilirdi. Şimdi daha küçük makinelerle aynı sonucu alabiliyoruz. Ancak bu, hizmeti satın alan kişide olumsuz bir etki yaratarak yapılan işi ciddiye almamasına neden olabiliyor” dedi.

_DSC8199

Fotoğraf makinelerindeki aynalı ve aynasız sistemin farklarını da anlatan Güngörmez, “ Daha önceki makinelerde görülen ve bakılan arasında fark vardı. Bu eksikliğin önüne geçebilmek için araya 45 derecelik açıyla ayna konuldu” şeklinde konuştu. Bugün gelinen noktada buna da gerek olmadığını belirterek, sensör teknolojinin çok geliştiğini ve bize bu görüntüyü anında veren makinelerin olduğunu sözlerine ekledi. En büyük devrimin aslında lens tasarımının değişmesi olduğunu ifade eden Güngör, “Bu bize ışığın sensör üzerinde iletimi konusunda bir takım avantajlar yarattı” diyerek sözlerini tamamladı.Güngörmez, yeni geliştirilen teknolojiler ile ilgili videolar izleterek interaktif bir sunum yaptı.

Öğrencilerin yönelttiği soruların cevaplanmasının ardından, İÜWEBTV Sektör Buluşmaları’na yaptığı katkılardan dolayı İÜ İletişim Fakültesi Radyo, Sinema ve Televizyon Bölümü Öğretim ÜyesiYrd. Doç. Dr. Onur Akyol, Furkan Güngörmez’e teşekkür belgesi ve çeşitli hediyeler takdim etti.

Etkinlik sonrasında, İÜ Merkez Yerleşke Bahçesi’nde workshop gerçekleştirildi.

_MG_7285

Haber: Melike KUŞ, Gizem TÜRELİ

İÜ Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü