Oxford Sözlüğü 2014 Yılının Kelimesini Belirledi

AJANS ÜNİVERSİTE – Begüm ERGİNBAY

“Oxford Sözlükleri Yılın Kelimesi” yıl boyunca oldukça ilgi çeken kelime veya ifade olarak adlandırılıyor. Yılın kelimesi adayları, günümüz İngilizcesinde kullanılan 150 milyon kelimeyi her ay toplayan bir araştırma programı olan “New Monitor Corpus” tarafından belirleniyor. Sözlük editörlerinin belirlediği kelimelerde mercek altına alınarak son karar sözlük bilimci, danışman, editör, pazarlama ve reklam kadrosundan oluşan bir takım tarafından belirleniyor.

Geçen yılın kelimesi “selfie” yani özçekim olurken bu yılki adaylar arasında bir sevgi sözcüğü olan “bae”, mizahi bir moda trendi olan “normcore”, İskoçya bağımsızlık referandumu anlamına gelen “indyref”, internet üzerinden yapılan aktivizm hareketlerine verilen isim olan ve ALS buz kovası kampanyası ile gündeme gelen “slacktivism” yanı sıra elektronik aletler için temassız anlamına gelen “contactless” gibi kelimeler vardı. Ama Türkçe ’de elektronik sigara anlamına gelen ve kullanımı 2013 yılına oranla iki kat artan “vape” kelimesi Yılın Uluslararası Kelimesi seçildi.

Kökeni 1983’e dayanan kelime, e-sigaralar piyasaya çıkmadan önce araştırılan alet için kullanılıyordu. Soluk aldırma cihazı veya gerçeğine çok benzeyen ama ölçülü dozda nikotin dumanı bırakan ateşlenmeyen sigara anlamına geliyor. Oxford bu yeni alışkanlık ivme kazanırsa, “vaping” yani elektronik sigara içme olarak adlandırılacağını düşünüyor. Fakat kamuoyu tepkisinin ne olacağı merak konusu.