Osmanlı’nın Şifa Yöntemleri Gün Yüzüne Çıkıyor

AJANS ÜNİVERSİTE – Begüm ERGİNBAY

Osmanlı’da tıp eğitimi uzun yıllar boyunca Darüşşifalar bünyesindeki medreselerde verilmiş. Sultan II. Beyazıt tarafından 1484 yılında Edirne’de yaptırılan Darüşşifa içindeki Tıp Medresesi (Medrese-i Etibba) ’nde de hekimler yetiştirilmiş.

Günümüzde Sultan II. Beyazıt Külliyesi Sağlık Müzesi kapsamında olan bu medresede tedavi yöntemleri cansız mankenler ile sergileniyor. Böylece ziyaretçiler bu yöntemlerin nasıl kullanıldığını daha iyi görebiliyor.

Dağlama ile Tedavi

“Omurga kemiğindeki vertebrallardan biri öbüründen daha yüksek olursa yani anormal çıkmış olursa hasta nefes darlığı çeker. Bunu tedavi etmek için çıkık kemiğin etrafı daire dağlayıcı ile dağlanır veya nokta dağlayıcı ile dört yandan 2 veya 3 sıra dağlama yapılır” şeklinde tarif edilen yöntem 15.yy da Osmanlı’sında birçok hastalık için kullanılıyordu.

dağlama

 

Hidrosefali (Başta Su Birikmesi)’ nin Ameliyatla Tedavisi

“Çoğunlukla çocuklarda görülen bu hastalıkta su, başın derisi altında ya da kafa derisi ile kemiği arasında toplanır. Bazen de kemiğin altında birikir. Eğer su kemik üstünde ve deri altında ise o şişliği yarmak gerekir. Kesiği başın enine yapmak lazımdır. Su oradan akar, boşalır. Sonra baş bez ile sarılır ve şarapla ve zeytinyağı ile dezenfekte edilir. Sonra sargı çözülüp fitil(diren) konur” şeklinde anlatılan yöntem de müzede canlandırılıyor.

hidrosefali

 

Omurga Kemiklerinin Çıkıklarının Tedavisi

“Vertebral kemiği kolondan tam ya da yarım olarak çıkabilir. Eğer tam çıkarsa onun ilacı yoktur. Tuvaletini tutamaz. Kemik arkaya doğru çıkmışsa ve iki kemikten biri bir yana öbürü diğer yana kaymışsa onun da ilacı yoktur. Ancak sırttan yana çıkarsa tedavisi vardır. Hasta yüzüstü yatırılır, koltuk altlarından ve kalçalarından geçirilen kuşaklarla alete bağlanıp hasta iki tarafa gerdirilir. Doktor iki eliyle çıkık kemiği aşağıya doğru bastırıp yerine oturtur” şeklinde anlatılan yönteme de sergide yer verilmiş.

omurga kemiği