Osmanlı Marşı 98 Yıl Sonra Arşivden Çıktı

AJANS ÜNİVERSİTE

Osmanlı İmparatorluğu’nun son Viyana Büyükelçisi Hüseyin Hilmi Paşa’ya ithafen bestelenen Yaşasın Osmanlılar marşı, 98 yıl sonra arşivden ortaya çıktı.

Sabah gazetesinden Cengiz Parlayan’ın haberine göre, Alman Devlet Kütüphanesi’nden gün yüzüne çıkan marş, 1916 yılında bestelendi. Birinci Dünya Savaşı’na tarihlenen marş, müttefik Osmanlı’ya jest niteliği de taşıyor. Osmanlı İmparatorluğu 1914-1918  tarihlerinde gerçekleşen savaşta, müttefik olarak Almanya ve Avusturya-Macaristan İmparatorluğu’nun yanında savaşa girmişti. Savaş sırasında Osmanlı İmparatorluğu’nun Viyana Büyükelçisi Hüseyin Hilmi Paşa’ya atfedilen Türkçesi “Yaşasın Osmanlılar”, Almancası “Heil den Osmanen” isimli marş, M. Bütner-Waldmüller tarafından bestelendi.

MARŞIN GELİRİ KIZILAY’A

Türk marşı, Franz-Bard Kardeşler Müzik ve Sahne Sanatları Yayınevi tarafından Viyana, Leipzig ve Budapeşte’de yayımlanmış. Marşın kapağında gelirinin Kızılay’a ait olduğu belirtiliyor. Hüseyin Hilmi Paşa için kapakta saygıyla bağlılık ifade edildiğine de dikkati çekiyor.