Osman Siewertsen Dijital Sinematografiyi Anlattı

AJANS ÜNİVERSİTE- Nilsu KAYA, Fırat ORMANCI

Fotoğraf- Esra MUTLU

İÜ İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü tarafından düzenlenen etkinlik, İÜ İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Onur Akyol’un konuşmasıyla başladı.

Etkinliğin konuğu Osman Siewertsen konuşmasına “Teknoloji her geçen gün ilerliyor ve ben teknolojinin sadece bir araç olduğunu düşünüyorum” diyerek başladı.

Dünyaca ünlü ressamların tablolarının Sinema Tarihi açısından önemli olan filmlerin belirli sahneleriyle benzerlik gösterdiğini söyleyen Siewertsen, sahneleri öğrencilerle birlikte değerlendirdi. Gösterdiği örneklerde filmler ve tablolar arasındaki ilişkinin kurmacaya dayandığını ve Rönesans ve Barok akımının belirli yönlerinin olduğunu belirtti.

Etkinliğin devamında ise Siewertsen öğrencilerle çeşitli ışık uygulamaları gerçekleştirdi. Buna ek olarak öğrencilere farklı ışık tekniklerinin uygulanışını ve ışığın etkilerini gösterdi. Atölyede söz alan Görüntü Yönetmeni Fatih Türker, “Asıl mesele ışığı kontrol etmek. Işığın karakteri, şiddeti daha yönetmen masa başındayken başlar” diyerek fotoğrafta derinlik hissinin önemine vurgu yaptı.

Etkinlik, İÜ İletişim Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Ümit Sarı’nın plaket takdimi ve toplu fotoğraf çekimiyle sona erdi.