Orman Fakültesi Mezunlarını Verdi

AJANS ÜNİVERSİTE – Efe ALTAY

İÜ Orman Fakültesi, Prof. Dr. Cemil Birsel Konferans Salonu’nda yapılan mezuniyet töreni ile mezunlarını verdi.

DSC_0020

Araş. Gör. Gizem Şahin ve Araş. Gör. Selim Bayraktar’ın sunuculuğuyla başlayan törende Araş. Gör. Şahin, “Orman Fakültesi denilince akla ilk İstanbul Üniversitesi gelir. Sizler bizim gurur kaynağımızsınız çünkü siz İstanbul Üniversitesi öğrencilerisiniz ve biz ülkemizi daha iyi bir geleceğe taşıyacağınıza eminiz. 1857 yılından beri Orman Fakültesi’nin verdiği binlerce mezun hep bu gayede hayatlarını sürdürmüşlerdir” dedi.

Törene başlamadan önce Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarına ithafen yapılan bir dakikalık saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı okundu ve İÜ Orman Fakültesi’nin tanıtımının yapıldığı video gösterimi gerçekleştirildi.

DSC_0060

‘En Uzun Boylu Dekan’

Video gösteriminden sonra sahneye davet edilen İÜ Orman Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Yeşil konuşmasına şu ana kadarki en uzun boylu dekan olduğunu söylerek başladı. Prof. Dr. Yeşil, “Herkese katkıları için sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Sevgili mezunlarımız, belki de hayatınızın en önemli gününü yaşıyorsunuz. Bugün, bu salonda size destek olan aileleriniz için alkışlama sırası sizde. Bunu hak ettiler. Hepinizin mezuniyetini yürekten kutlarım” dedi ve geleceğin aydınlık olmasını diledi.

DSC_0045

“Yaşamak Bir Ağaç Gibi Tek ve Hür, Bir Orman Gibi Kardeşçesine”

Fakültenin birincileri Osman Tıraş, Serap Pelit, Gökay Sarımaya olurken sahneye davet edilen Tıraş, “Beni destekleyen aileme, bütün meslektaşlarıma ve hocalarıma teşekkür ederim. Orman Fakültesi’nden gururla mezun oluyoruz. Dünyanın geleceği bizim elimizde, bunun farkındayız. Yapacağımız işler tüm insanlığı etkileyecek ve fakültemiz bize bu donanımı verdi. Nazım Hikmet’in de dediği gibi; Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür, bir orman gibi kardeşcesine” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

DSC_0106

Törenin devamında konuşma yapan İstanbul Orman Bölge Müdürü Zekeriya Mere, “Protokol gereği benden önce çıkan Dekanımız her şeyi söylüyor. Bana çok fazla söyleyecek bir şey bırakmıyor. Ama şunu söylemek isterim ki ben bu okuldan 1982 yılında mezun oldum. O zaman mezuniyet yapmak gibi bir imkanımız bulunmuyordu. Üç senedir katıldığım bu mezuniyet törenlerinde sanki kendim mezun oluyormuş gibi hissediyorum” dedi ve mezun arkadaşlarla çalışma hayatında beraber olmak istediğini söyledi.

DSC_0121

Mere’den sonra kürsüye davet edilen İÜ Rektör Yardımcısı  Prof. Dr. Bayram Mert Savrun, “Bugün hepinizi canı gönülden kutluyorum. Ülkenin en büyüğü olan İstanbul Üniversitesi’ni büyük kılan hocalardır. Eğitim döneminin şimdilik sonuna geldiniz, sınavlarınız bitti. Ama bundan sonraki yaşamınızın her anı sınav olacak” dedi ve mezun öğrencilerin yollarının açık olmasını dilediğini söyledi.

Fakülte ve bölümünde dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi ve öğrenciler keplerini attıktan sonra tören sona erdi.

DSC_0207

DSC_0197

DSC_0148

DSC_0026