Orhan Veli’nin 100’üncü Yaş Yılı Anıldı

AJANS ÜNİVERSİTE- Elif AVCI

 

Türk Edebiyatının “zincirkıranı”, Garip akımının kurucusu Orhan Veli Kanık, şiirlerle şarkılarla anıldı

 

Hayata 36 yaşında  veda eden ölümsüz şair 100’üncü Doğum günü sebebiyle Kadıköy Belediyesi’nin katkılarıyla düzenlenen “Orhan Veli 100 Yaşında” adlı etkinlikle anıldı. Barış Manço Kültür Merkezi’nde 13 Nisan Pazar günü 19.00’da gerçekleştirilen etkinliğe şairin hayattaki tek yakını olan kız kardeşi Füruzan Yolyapan onur konuğu olarak katıldı.

 

 

DSC_1336

 

 

 

Etkinliğin sunumunu yapan Zafer Diper, program boyunca şairin “ Beni Bu Güzel Havalar Mahvetti” adlı kitabından şiirler okudu. Gece, Faslı Musiki Topluluğu’nun Orhan Veli’nin sevdiği şarkılardan oluşan mini konseriyle başladı.

 

“Gamzedeyim”, “Kimseye Etmem Şikayet”, “Unutturamaz Kimse Seni”, “Göze mi Geldik Sen mi Unuttun”, “Ağlamakla İnlemekle Ömrüm Geçiyor” gibi şarkıların bulunduğu mini konserin ardından Cuma Balat tarafından hazırlanan Füruzan Yolyapan ile söyleşi belgeseli izletildi. Belgeselin ardından sahneye çıkıp şair ile anılarından bahseden Yolyapan, geceden ayrılmak için katılımcılardan izin isterken duygulu anlar yaşandı.

 

“Sizden çok özür diliyorum çünkü ben etkinliğin sonuna kadar kalamayacağım. Ölümünün üzerinden 60 küsur yıl geçmesine rağmen ağabeyimin sevenlerinin onu unutmadığını görmek beni çok mutlu ediyor. Orhan Veli 100 yaşında ancak ben de 90 yaşındayım. Takdir edersiniz ki benim yaşımda bir hanımın bu tür etkinliklere tahammülü çok uzun olmuyor her defasında öldüğü günü hatırlıyorum” şeklinde konuşan Yolyapan, gözyaşlarını tutamadı.

 

DSC_1378

 

 

Yolyapan’ın salondan ayrılmasının ardından sahne alan Gazeteci Yazar Emin Karaca, şairin şiiri edebiyatımızdaki yeri ile ilgili konuştu. Karaca’nın konuşmasını ardından sahne alan Trubaduo Murat Bozyiğit, Anıl Gündoğan, klasik gitar ile kısa bir müzik ziyafeti yaşattı.

 

 

DSC_1397

 

 

Program, Vecihi Ofluoğlu yönetiminde İstanbul Üniversitesi Pantomim Sanat Dalı öğrencilerinin hazırlamış olduğu Orhan Veli’nin “Hürriyete Doğru” adlı şiirinin sözsüz gösterimi ile son buldu.

 

 

DSC_1450