Ord. Prof. Dr. Muharrem Satır İÜ’de Konferans Verdi

AJANS ÜNİVERSİTE – Ayşegül YİĞİT

Açılış konuşmasını Maden Yatakları Jeokimya Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Öztürk’ün yaptığı konferansa, Avrupa’daki jeokimya laboratuvarlarında uzun süre yönetici olarak çalışmış Ord. Prof. Dr. Muharrem Satır konuşmacı olarak katıldı. Ord. Prof. Dr. Satır konferansta “Duraylı ve Duraysız İzotop Jeolojisi Uygulamalarından Örneklerle Mükemmel Bir Ekolojik Sistem – Yeryuvarı ve Biz” adlı sunumunu yaptı. Doğanın evrimi ve bugünkü ekolojik sorunları bağlamında izotop çalışmalarına değindiği konuşmasının ardından Ord. Prof. Dr. Satır, kendisine yöneltilen soruları cevapladı.

Konferans, Ord. Prof Dr. Muharrem Satır’a plaket verilmesinin ardından son buldu.

DSC_3492

DSC_3530

Ord. Prof. Dr. Muharrem Satır Kimdir?

Tübingen Üniversitesi Yerbilimleri Fakültesi Jeokimya Kürsü Başkanı Ord. Prof. Dr. Muharrem Satır, 1945 yılında Rize’de dünyaya geldi. İÜ Fen Fakültesi Yüksek Jeoloji Bölümü’nden mezun olduktan sonra bir süre Maden Tetkik Arama Enstitüsü’nde (MTA) çalışan Ord. Prof. Dr. Satır, 1970’te Bern Üniversitesi Mineraloji Enstitüsü’nde öğretim görevlisi olarak işe başladı. Ord. Prof. Dr. Satır, 1977-1978 yıllarında önce Viyana Üniversitesi daha sonra da Berlin Teknik Üniversitesi’nde bilimsel araştırmacı olarak çalıştı. 1981-1984 yılları arasında Tübingen, 1984-1989 yılları arasında da Münih Teknik Üniversiteleri’nde Jeokimya Laboratuvarları Başkanı olarak görev yaptı.

Ord. Prof. Dr. Satır, 220 bilimsel yayının yanı sıra pek çok uluslararası mesleki dergilerde de bilir kişi ve danışmanlık yaptı. 1993 yılında İstanbul Üniversitesi tarafından “Fahri Doktoru” unvanı alan Ord. Prof. Dr. Satır, 2010 yılında Alman Türk Forumu tarafından “Manfred Rommel” ödülüne ve 2012 yılında Württemberg Eyaleti tarafından “Liyakat Nişanı”na layık görülmüştür.

Kaynak: İÜ Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü