Ord. Prof. Dr. Mehmet Fuad Köprülü’yü Anma Töreni Gerçekleşti

AJANS ÜNİVERSİTE – Erhan ERKİP

İÜ Edebiyat Fakültesi Dekanlığı ve Dışişleri Bakanlığı görevlerini üstlenmiş Ord. Prof. Dr. Mehmet Fuad Köprülü’yü anmak adına, Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü’nün düzenlediği sempozyumun açılış konuşmasında İstanbul Üniversitesi(İÜ) Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak, Türk Dil Kurumu Başkanı Prof. Dr. Mustafa S. Kaçalin, Türk Tarih Kurumu Başkanı Refik Turhan ve Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Fikret Turan yer aldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’yla başlayan törende ilk olarak Prof. Dr. Fikret Turan konuştu ve Fuad Köprülü’nün çalışma hayatını katılımcılara aktardı. Ardından Prof. Dr. Kaçalin, Fuad Köprülü’ye ithafen şiirini paylaştı.

Prof. Dr. Mahmut Ak, Fuad Köprülü’ye dair dört başlık açtı: Fuad Köprülü ve siyasi hayatımız, Fuad Köprülü ve Türkiye’nin ilk edebiyat tarihi çalışmaları, Fuad Köprülü ve üniversitemiz, Fuad Köprülü ve Türkiyat Araştırmaları. Ardından Prof. Dr. Ak “‘Tarihten Geleceğe Bilim Köprüsü İstanbul Üniversitesi’ kavramını konuştuğumuzda da; Köprülü ve Köprülü gibi mensuplarımızın büyük etkisi olduğunu ve yönlendirici özelliği olduğunu burada gururla belirtmek isterim” dedi.

Tanıyanların Gözüyle Fuad Köprülü Konuşmaları için sempozyuma katılan davetlilerden İÜ Emekli Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kemal Eraslan kürsüye çıktı ve anılarını paylaştı.