Onkoloji Hemşireliği Konsensüs Toplantısı Yapıldı

AJANS ÜNİVERSİTE – Yağmur Müge Kızıltepe, Suay ATAY

Etkinlik Gülbeyaz Can’ın konuşması ile başladı. Hemen arkasından kürsüye çıkan Prof. Dr. Sevim Buzlu Konsensüs hakkında kısa bir bilgi verdi. Sözlerine katılımcıları selamlayarak başlayan Prof. Dr. Buzlu,” Onkoloji alanında kanıta dayalı uygulamalara çok değinilmekte ve bu konuda çalışmalar yapılmakta, bunların uygulamaya aktarılmasına yönelik olarak da konsensüs toplantıları yapılmakta. Bunlardan 4.sünü 2017 yılında sizlerle birlikte gerçekleştirmek yine fakültemize kısmet oldu. Bu sene bir farklılığı var uluslararası boyutta da katılımcılarımız var. Onlar da geldiler ve bilimsel verileriyle bizlere katkıda bulunacaklar” dedi.

Sözlerini teşekkürleri ile sonlandırırken Florence Nightingale hemşire mekteplerine teşekkürlerini ileten Prof. Dr. Buzlu, “Bizi her zaman destekleyen başta aynı zamanda hocamız olan Prof. Dr. Özdem Anğ’a ve yönetim kurulu üyelerine çok teşekkür ediyorum. Bunu yanı sıra Gülbeyaz hocamızın başkanlığında bu toplantı planlandığı günden beri çalışan herkese ayrıca teşekkür ediyor güzel anılarla buradan ayrılmanızı diliyorum” şeklinde konuştu.

Açılış konuşmalarının ardından etkinlik interaktif şekilde Dünya’da Palyatif Bakım, Ağrının Yönetimi, Dispnenin Yönetimi, Bulantı ve Kusmanın Yönetimi, Konstipasyon Ve Diyarenin Yönetimi başlıklı beş açık oturum ve Akılcı İlaç Kullanımı başlıklı bir panel olarak gerçekleştirildi.