“Onar-Sarıca-Duran Hukuk Devleti Günü” gerçekleşti

AJANS ÜNİVERSİTE- Esra MUTLU- Burcu GÜLER

 

“Onar-Sarıca-Duran Hukuk Devleti Günü” kapsamında ‘Anayasa Mahkemesi ve İdari Yargı Işığında İdare Hukukunda Temel Haklar ve Özgürlükler’ İÜ Kongre Kültür Merkezi’nde tartışıldı.

 

“Onar-Sarıca-Duran Hukuk Devleti Günü” etkinliği Alman Uluslararası Hukuki İşbirliği Vakfı’nın desteğiyle 4-5 Mart tarihlerinde İÜ Kongre Kültür Merkezi’nde gerçekleşti. Düzenlenen etkinlikte İÜ Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Adem Sözüer, hukuk fakültesi Öğretim üyeleri ve Alman konuşmacılar yer aldı.

 

Danıştay 15.Daire Üyesi Dr. Selami Dermirkol başkanlığında düzenlenen ikinci oturumda “İdari Usul Hukuku ve Anayasa Hukuku” hakkında sunumlar yapıldı. Anayasa Mahkemesi Raportörü Recep Ünal yaptığı sunumda, masumiyet karinesinin tanımına, tarihsel sürecine değinirken Ünal, “Masumiyet hakkı dokunulmaz bir bir haktır. Suçu ispatlanana kadar kişi masumdur” diyerek, verdiği örneklerle Anayasa Mahkemesi’nin masumiyet karinesini esas aldığını vurguladı.

 

İÜ Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Adem Sözüer’in başkanlığında gerçekleşen üçüncü oturumda “İdare Hukukunda Toplantı ve İfade Özgürlüğü” konusu tartışıldı. Danıştay 2.Daire Üyesi Bilal Çalışkan başkanlığında yapılan dördüncü oturum “Özel Hayatın Gizliliği ve Kişisel Verilerin Korunması” konusunda sunumlar yapıldı.

 

Dördüncü oturumda Özel Hayatın Gizliliği ve Kişilerin Verilerinin korunması işlendi. Programın beş ve altıncı oturumlarında ise  İmar, Planlama, Mülkiyet, Kamu Yararı ve Düşünce,vicdan ve Din özgürlüğü konuları işlendi.

Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuruya ilişkin ilk tecrübelerin değerlendirilmesi ardından program sona erdi.

 

DSC_0338

 

DSC_0339

 

DSC_0357