On Binler Gazeteci Hrant Dink İçin Yürüdü

AJANS ÜNİVERSİTE – Efe ALTAY – Ozan ÖZEN

Türkiye’deki Ermeni cemaatinin önde gelen gazetesi Agos’un kurucu Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink, öldürülüşünün 8. yıldönümünde sevenleri tarafından anıldı.

Taksim Meydanı’ndan Dink’in vurulduğu yere kadar yürüyen kalabalık, ellerinde Türkçe, Ermenice ve Kürtçe dövizler taşıdı. Sloganlar atan vatandaşlar, polisin çok sıkı güvenlik önlemleriyle karşılaştı. Taksim Meydanı’nda girişi, bariyer ve TOMA’larla kapatan polis, özel tim ve çevik kuvvetle de sabahtan itibaren güvenlik tedbirlerini üst seviyeye çıkardı.

EFE1

BİANET’in bildirdiğine göre, Agos gazetesinin bulunduğu binaya, üzerinde Dink’in de fotoğrafının bulunduğu “Yüzleşin! Hrant’la, Soykırım’la” yazılı pankart asıldı. Binanın önüne ise kırmızı karanfil, mum ve narlar bırakıldı.

Ajans Üniversite’nin alandaki muhabirleri Ozan Özen ve Efe Altay’ın aktardığına göre, gencinden yaşlısına onbinlerce kişi Taksim Meydanı’ndan Agos gazetesi önüne yürüdü. Yürüyüşe çok sayıda milletvekili ve STK temsilcisi de katıldı.

EFE3

“Faşizme inat kardeşimsin Hrant” ve “Hepimiz Hrant’ız, Hepimiz Ermeniyiz” şeklinde slogan atan vatandaşlar, caddeyi doldurdu. Yazar Murathan Mungan, gazetenin Şişli’deki binasının balkonundan hazırlanan açıklamayı okudu. Açıklamanın ardından, Hrant Dink’in eşi Rakel Dink, Berkin Elvan’ın ailesi Gülsüm ve Sami Elvan ile balkondan kalabalığı selamladı.

Hrant Dink, 19 Ocak 2007’de düzenlenen suikast sonucu öldürülmüştü.

Ozan Özen
Fotoğraf: Ozan Özen