Okyanuslarda Plastik Kirliliği Konulu Belgesel Sunumu Yapıldı

AJANS ÜNİVERSİTE – Beyza Nur KIZILDEMİR

Etkinlik, Girişim ve Kariyer Kulübü ve TURMEPA Gönüllü Danışmanı Prof. Dr. Gülşen Altuğ ile TURMEPA Genel Müdürü M. Akşit Özkural’ın konuşmaları ile başladı. Prof. Dr. Gülşen Altuğ, konuşmasında üniversitemiz gençlerinin mesleki formasyonun yanında çevreye duyarlı gençler olarak bugün plastik atıkların doğaya verdiği zararın farkında olarak bu etkinliğe katılarak topluma katkı sunduklarını söyleyerek teşekkür etti.  Özkural ise belgeselin çarpıcı içeriğinden ve toplum olarak gönüllü çevre duyarlılığının öneminden bahsetti.

Konuşmaların ardından “A Plastic Ocean” isimli belgesel gösterime sunuldu. Gösterim hakkı TURMEPA’ya ait olan ve dünyada 20 farklı lokasyonda yapılan çalışmalarla çekimi 4 yılda tamamlanmış olan belgesel, denizlerde çöp alarmına dikkat çekti.

DSC_0753

Plastik atıkların ve plastik kirliliğinin tehditlerine yönelik farkındalığı arttıracak çarpıcı mesajlar içeren belgesel filme öğrencilerin ve akademisyenlerin ilgisi yoğundu.

Filmin sonunda TURMEPA Çalışanı Şeyda Dağdeviren Hill ve Prof. Dr. Gülşen Altuğ izleyicilerin sorularına cevap verdikleri söyleşide dünyada ve Türkiye’de plastik kullanımı ve tehditler ile bireysel önlemleri konu alan konuşma yaptılar.