ÖKM Tiyatro Topluluğu Sezonu “Japon Kuklası”yla Açtı

AJANS ÜNİVERSİTE-Osman Demirkıran

 

 

Açık Ve Uzaktan Eğitim Fakültesi bünyesinde bulunan Ökm tiyatro salonunda 2013-2014 sezonunun ilk oyunu olarak Dario Fo ve Franca Rame’nin “Japon Kuklası” adlı oyunu sahnelendi

 

2012-2013 sezonunu Dario Fo’nun “Johan Padan Amerika’yı Keşfediyor” oyunu ile kapatan ÖKM Sahnesi 2013-2014 sezonunu   1997de Nobel Edebiyat Ödülü alan ünlü İtalyan  oyun yazarı Dario Fo ve eşi ve Franca Rame’nin kaleme aldığı “Japon Kuklası” oyunuyla açtı.

 

Oyunda, işverenle işçi arasında hakça bir iletişim kurması gereken müdürler ya da şefler, patronların kuklaları olmaktan ve ast – üst ilişkilerini iktidar şovlarına dönüştürmekten öteye gidememektedirler. Japon Kuklası nın bu sorunları mizahi bir dille ele alıyor.

 

2008 yılından itibaren yine benzer ve farklı başlıklar dahilinde  ÖKM tiyatro topluluğu tarafından gündeme alınan “Japon Kuklası” oyunu farklı koşullar, sahneler ve sokaklarda seyirciyle buluştu. Son olarak Tekel işçilerine destek vermek amacıyla sıhhiye meydanında Tekel işçisiyle buluşan “Japon Kuklası” oyunu, oyunun deneye açık olan iç yapısı ve evrenselliğini koruyan konumu üzerinden bir repertuvar oyunu olarak gündem oluşturmaya devam ediyor.

 

 

 

 

DSC_0076

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

DSC_0087