Okan Utkueri İÜ’deydi

AJANS ÜNİVERSİTE – Fatma ÇELİK

İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Bankacılık ve Sigortacılık Bölümü 18 Nisan Salı günü, finans sektöründe tecrübe sahibi yöneticilerden Okan Utkueri’ni öğrencilerle buluşturdu. Sektörün duayen isimlerinden İÜ Sosyal Bilimler MYO Öğretim Görevlisi Hilmi Acınan ile İÜ Sosyal Bilimler MYO Öğretim Görevlisi Faruk Ömrüuzak’ın daveti üzerine İÜ’ye gelen Utkueri, öğrencilere Türkiye’de sigorta sektörünün genel görünümü hakkında bilgiler verdi.

İÜ Sosyal Bilimler MYO’da katıldığı derste yaptığı konuşmasına kendisinin finans sektörüne giriş serüvenini anlatarak başlayan Utkueri, “İş dünyasında bilançolar ve rakamlar ile uğraşılır, ben bu noktada insan unsurunun önemini fark ettim. Sektörde çalışan insanlara rehberlik yapmak üzere sertifikasyonumu tamamladım ve şu anda işimden fırsat buldukça rehberlik çalışmaları yapıyorum” ifadelerini kullandı.

İş dünyasına girecek olan gençlere temel unsurlardan söz eden Utkueri, “Aklınızı kullanmayı bilin, vicdanlı ve cesur olun” tavsiyelerinde bulundu. Sigortacılık mesleğinin çatısı altında pek çok seçeneğin var olduğuna değinen Utkueri, “Sigorta şirketleri olmazsa hiç bir uçak havalanamaz, hiç bir gemi hareket edemez” ifadelerini kullanarak sigortacılık mesleğinin önemini vurguladı.

Sigortacılığın global bir meslek olduğunu belirten Utkueri, öğrenmenin ömür boyu devam eden bir süreç olduğunu ve sigortacılık alanındaki kaynakların büyük çoğunluğunun yabancı dillerde olduğunu ifade ederek dil öğrenmenin sektörde bireyleri diğerlerinden bir adım ileri taşıyacağını vurguladı.

İÜ Sosyal Bilimler MYO Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mine Kırbaşlı paylaştığı bilgiler için kendisine teşekkür ederek Okan Utkueri’ne bir teşekkür belgesi takdim etti.