Öğretmenler Öğretmen Adayları İle Deneyimlerini Paylaştı

AJANS ÜNİVERSİTE – Yağmur Müge KIZILTEPE

Açılış konuşmasını yapan HAYEF Dekanı Prof. Dr. İrfan Başkurt “Bilek gücü değil, beyin gücü, bilimsel keşifler, icatlar ve bu alanda geliştireceğimiz güçlerimiz dünyada var olmamıza ve var isek kültürümüzün dünyaya yayılmasına sebep olacaktır” diyerek kişilerin kendini geliştirmesi gerektiğini vurguladı. Açılış konuşmasının ardından etkinlik HAYEF mezunu beş öğretmenin katılımı ile tek oturum olarak düzenlendi.

Başkanlığını Yrd. Doç. Dr. Lütfü İlgar’ın yaptığı oturum, 2011 HAYEF Fen bilgisi öğretmenliği mezunu Esra Erdem Çelebi’nin konuşması ile başladı. Öğrencilerine tamamen sevgi ile yaklaştığını dile getiren Çelebi, “Hepsine önce kalbimle yaklaşmaya çalışıyorum ve inanın bana bütün kapılar açılmaya başlıyor” dedi. Tuzla’nın ilk film atölyesinin kurucularından olan Çelebi, atölyede yaptıklarından bahsetti. Yaptıkları ile ilgili kısa bir video izlettikten sonra, “Eğer ileride bir gün bir köye gittiğinizde ya da İstanbul’da bulunduğunuz yerin bütün imkanlarını zorlayın. Üretmeye, çocuklarla bir arada olmaya ihtiyacımız var” diyerek sözlerini tamamladı.

“Elinizde Başka Bir Alternatif Olsun”

Oturum ikinci konuşmacı olan 2009 HAYEF Sosyal bilgiler öğretmenliği mezunu Yakup Ayaydın’ın konuşması ile devam etti.  Atanıp atanamam korkusuna değinen Ayaydın “Her zaman elinizde başka bir alternatifiniz olsun. Ben son dönemde ALES’e (Akademik Lisansüstü Eğitim Sınavı) girmiştim. Mezun olduğumda atanamayınca ALES sayesinde yüksek lisansa başladım. Yani bazen atanamamak size daha karlı olur” dedi. Çocukların yaparak ve yaşayarak daha iyi öğrendiklerini ve bu doğrultuda imkanların önemli olduğunu söyledi. Ayaydın’ın konuşmasının ardından 2005 HAYEF Fen bilgilisi öğretmenliği mezunu Bera Türkmen, on bir yıldır icra ettiği öğretmenlik mesleği deneyimlerinden bahsetti.

Etkinlik 2006 HAYEF Türkçe öğretmenliği mezunu İbrahim Akçay’ın konuşması ile devam etti. On yıllık tecrübelerini anlatan Akçay öğretmenliğin sevgi ve fedakarlık olduğunu söyledi. Yıllar sonra nasıl bir öğretmen olmak istediğinin seçimini kendisinin yapacağına değindi. Akçay, “Sıra dışı mı yoksa sıradan mı olacağınıza kendiniz karar verirsiniz” diyerek kendisinin sıra dışı olduğunu söyledi.

Son konuşmacı olarak 2008 HAYEF İngilizce öğretmenliği mezunu Emel Tatar söz aldı. Bu platformda olmaktan onur duyduğunu söyleyen Tatar mesleki yaşamını anlatan bir konuşma yaptı. Etkinlik soru cevaplarla son buldu.