Öğretmenler Bilgi ve Tecrübelerini Paylaştı

AJANS ÜNİVERSİTE-Kasım BALTACI, Abduljabbar DİN

Etkinliğin moderatörlüğünü İÜ HAYEF İlköğretim Bölümü Okul Öncesi Eğitimi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Lütfü İlgar yaptı.

Etkinlikte İÜ HAYEF mezunu öğretmenler de tecrübelerini öğretmen adaylarına aktardı. İlk sözü alan sınıf öğretmeni Öykü Sezen, öğretmen adaylarına tavsiyeler verdi ve yapılması gerekenleri sıraladı. Öğretmenlerin özellikle teknolojiyi yakından takip etmesi gerektiğini vurguladı.

IMG_8174

Sınıf öğretmeni Sercan Şengel devlet okulunda öğretmen olmanın zorluklarına değindi. İlk öğretmenlik deneyimini Van’da yaptığını söyleyen Şengel, öğretmenliğin kutsal bir meslek olduğunu ve önemli olanın insanı eğitmek olduğunu belirtti. Şengel, son olarak da öğretmen ile veli arasındaki ilişkiden bahsetti.

IMG_8198

Rehber öğretmeni Teksin Fatihli, özellikle lisede öğretmenlik yapmanın avantajlarından ve zorluklarından bahsetti. Rehber öğretmeni olmanın diğer öğretmenlik türlerinden daha farklı olduğunu da söyleyen Fatihli, psikiyatrik vakalarla sıkça karşılaşılabileceğini de sözlerine ekledi. Öğretmen adaylarının mutlaka eğitimlere katılması gerektiğini belirten Fatihli, yeni öğretmen adaylarına tavsiyelerde bulunarak sözlerini tamamladı.

IMG_8216

Son konuşmacı olarak söz alan matematik öğretmeni Elif Kaptan Öztürk, ilk öğretmenlik deneyimini Hakkari-Yüksekova’da yaptığını söyledi ve orada öğretmen olmanın zorluklarından söz etti. Özellikle terör konusunda bazı ön yargılar beslediğini ancak daha sonra babasının tavsiyesiyle “bayrak nerede dalgalanırsa orası bizimdir” fikriyle hareket ettiğini söyledi. Öğretmenliği boyunca hayal kırıklıkları ve mutluluklar yaşadığını ifade eden Öztürk, iyi bir öğretmen olmak için öğrencileri tanımanın ve veli ziyaretlerinin önemine değindi. Sözlerini kırsalda ve şehirde öğretmenlik yapmanın farklarını anlatarak noktaladı.

IMG_8239

Etkinlik soru-cevap kısmı ve müzik dinletisiyle tamamlandı.

IMG_8231

IMG_8204

IMG_8189

IMG_8187

IMG_8180