Öğrenciler İnsan Kaynakları Profesyonelleri ile Buluştu

AJANS ÜNİVERSİTE – Müge KIZILTEPE, Özdemir KUTLU

İÜ KAGEM tarafından düzenlenen “Uzmanına Sor: İnsan Kaynakları Zirvesi” etkinliği iş hayatına adım atmayı bekleyen öğrencilerle buluştu. Etkinlikte kariyer kavramının önemi anlatılırken, bireyin kişisel yaşamı boyunca kendi kişiliğini, kariyer yolunda çizeceği yönü belirlemesi konusunda eğitim verildi.

Etkinlik açılış konuşmasını yapan İnsan Kaynakları (İK) Uzmanı Seda Mumlu, etkinliğin amacından ve kariyer geliştirmede mezun olmadan önce nelerin yapılması gerektiğinden bahsetti.

İş Aramada Yeni Trendler

Farklı sektörlerden temsilcilerin konuk olduğu etkinlikte konuşan Linkedin Senior Relationship Manager Meryem Adak, 5 yıldır çalışma hayatında olduğunu ve çalışmaya ilk olarak AVEA’da başladığını ifade etti. Şuan çalıştığı Linkedin şirketinin çalışma hayatının dijital özgeçmişi (cv) olduğunu belirten Adak, öğrencilerin gelecekteki iş hayatları için şimdiden bir Linkedin hesabı açmalarının faydalı olacağını belirtti. Ayrıca Adak’a göre öğrencilerin Linkedin hesaplarının olması bu platformda bulunan büyük şirketlerin öğrencileri fark etmesini sağlayacağı ve ileride daha rahat iş bulunmasına yardımcı olacağına işaret etti. Bu kadar önemli bir platformda hesap açmayı düşünen kişilerin profillerinin ilk izlenim açısından çok önemli olduğunu söyleyen Adak, “Çünkü bir sürü kişi arasından sizi farklı kılan ilk şey profiliniz olacaktır” dedi.

Cv oluşturmanın ipuçları

İnsan Kaynakları Gelişim Derneği Yönetim Kurulu Üyesi (İKAGEM) Esra Kemer Tülü, cv oluşturmanın ipuçları hakkında dinleyicilere bilgi verdi. Cv’lerde en önemli noktanın fotoğraf olduğunu vurgulayan Tülü, “Fotoğraflar ciddiyet ve resmiyet ifade etmelidir” dedi. Tülü diğer önemli bir noktanın mail adresinin iş hayatına uygunluğu olduğunu söyledi. Tülü “Cv’leirinizde aldığınız eğitimler, çalıştığınız firmalar ve pozisyonlar, kariyer ve hedeflerinizi gereksiz ve yoğun bir bilgilerden kaçınarak net bir şekilde yazın” şeklinde konuştu.