Obezite, Yumurtalık Kistine Neden Oluyor

AJANS ÜNİVERSİTE

Prof. Dr. Buyru, yaptığı yazılı açıklamada, yumurtalık kisti olan hastaların yarısının aşırı kilolu olduğunu ancak zayıf ya da normal kilolu kişilerin de bu hastalığa yakalanabileceklerini belirtti. Kilo verilmesi ile birlikte adet döneminin düzeleceğini ve buna bağlı olarak yumurtlama probleminin çözüleceğinin hatta ilaç kullanmadan hamile kalınabileceğinin altını çizdi. Metabolik sebeplerle yumurtalık kisti olan kadınların kilo vermesinin güç olduğunu, bu nedenle bu kişilerin diyet, egzersiz ve gerekirse insülin direncini azaltmak amacıyla üretilen ilaçları kullanarak zayıflamaya çalışmalarının daha etkili olacağını hatırlattı.

Son zamanlarda görülme sıklığı artan yumurtalık kisti rahatsızlığı ile ilgili “Dikkat edilmediği takdirde genç kızlarda şeker ve kalp hastalığı gibi problemler için risk artışı söz konusudur. Özellikle bu dönemden itibaren yapılacak kilo kontrolü ve karbonhidrat alımının kısıtlamasıyla hastalığın seyrine olumlu katkıda bulunmak mümkündür” ifadelerini kullanan Prof. Dr. Buyru, hastalığın genetik yönünü de vurgulayarak sözlerine devam etti. Prof. Dr. Buyru, hastalığın belirtilerini seyrek adet görme, ilaç kullanmadan adet görememe, tüylenmede artış ve gebe kalamama olarak sıraladı.

Prof. Dr. Buyru, obez hastalarda daha çok görülmekle beraber, zayıf kişilerde de insülin direncine rastlanmaktadır. Şeker metabolizmasını daha iyi düzenlemek için daha çok insülin salgılanmakta, artan insülin büyüme hormonu gibi çalışır. Hastalığın tedavisinde ilk basamağın, yaşam tarzı değişikliği ve kilo vermek olduğunu belirten Prof. Dr. Buyru, ergenlik döneminde tanı koymanın zor olduğunu aktardı

Kaynak: AA

İÜ Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü