Nuri Bilge Ceylan Cannes Yolcusu

AJANS ÜNİVERSİTE – Özcan ASLAN

 

Ünlü yönetmen Nuri Bilge Ceylan yeni filmi “Kış Uykusu” ile 6’ncı kez Cannes Film Festivali’nde yarışacak

 

Festival kapsamında yarışacak filmler Paris’te, düzenlenen basın toplantısında açıklandı. En iyiler ödüllerini 14 ile 25 Mayıs tarihlerinde yapılacak törenle alacak. Cannes Film Festivali, trafik kazasında hayatını kaybeden Monaco Prensesi ve ünlü sinema oyuncusu Grace Kelly’nin hayatını konu alan “Grace Of Monaco” filminin yarışma dışı gösterimiyle başlayacak.

 

Ceylan, Kış Uykusu’nda ünlü isimler Demet Akbağ, Haluk Bilginer ve Melisa Sözen gibi usta oyuncularla çalıştı. Ünlü yönetmen yeni filminde sinemasından alışık olduğumuz uzak ve yalnızlık temalarını işledi.

 

nuri-bilge-ceylan_8284673

 

Nuri Bilge Ceylan, Cannes Film Festivaline yabancı değil. Daha önce 56. Cannes Film Festivali’nde “Uzak”  filmiyle Büyük Jüri Ödülünü 2008 yılında “Üç Maymun”la en iyi yönetmen ve 64.Cannes Film Festivali’nde “Bir Zamanlar Anadolu”yla Büyük Jüri ödülünü kazanmıştı.

 

Altın Palmiye için yarışacak filmler ve yönetmenler ise şöyle: Sils Maria:Olivier Assayas, Saint Laurent:Bertrand Bonello, The Search:Micheal Hazanavicius, Adieu au Language:Jean-Luc Godard, Maps to The Stars:David Cronenberg, Deux Jours, Une Nuit: Dardanne Kardeşler, Mommy:Xavier Dolan, Captive:Atom Egoyan, The Homesman:Tommy Lee Jones, Jimmy’s Hall:Ken Loach, Deus Fenétres:Naomi Kawase, Mister Turner:Mike Leigh, Relatos Salvajes:Damian Szifron, Leviathan:Andrei Zvyagintsev, Le Meravigle:Alice Rohrwacher.