Nurettin Topçu Türkiye’nin Maarif Davası Konferansı Yapıldı

AJANS ÜNİVERSİTE-Tuğçe AYÇİN, Esra MUTLU

Fotoğraf-Beyza Nur KIZILDEMİR

İstanbul Üniversitesi Rektörlüğü Mavi Salon’da düzenlenen konferansta Prof. Dr. İsmail Kara, “Öğretmenler gününde hayatı öğretmenlikle geçmiş bir insan olarak yine hayatını muallim olarak geçirmiş bir insan hakkında konuşma fırsatı için bu daveti eden kişilere teşekkür ediyorum” diyerek sözlerine başladı.

DSC_0679

Bir eğitim sisteminden bahsedebilmek için en az üç katmanın olması gerektiğini belirten Prof. Dr. Kara bu katmanları şu şekilde sıraladı: “Eğitim düşüncesi ve felsefesi, eğitim kurumları ve eğitim yapıları, eğitimin üslubu.”

Nurettin Topçu’nun hayatından ve düşüncelerinden bahseden Prof. Dr. Kara, Topçu’nun düşünceleri doğrultusunda eğitim sistemi ile ilgili düşüncelerini paylaştı. Topçu için tabiatın içinde olmanın bir yaşam biçimi olduğunu ve hakikatin bir inanç, ahlak, ilim ve bilim terimi olduğunu ekledi.

DSC_0686

Topçu’nun Türkiye’nin Maarif Davası kitabında geçmişe ait bilgilerin aktarımı, geçmişe ait bilgiyi bugünün dünyasıyla irtibatlandırmak ve gelecek tasavvuru vermek açısından bütünlük arayışı olduğunu söyledi.

Prof. Dr. Kara, “Maarif sisteminin amacı hakikat sistemi ve aşkını yetişen insanlara öğretmektir” diyerek sözlerini noktaladı.