Nörorehabilitasyon Uzmanları İstanbul’da

AJANS ÜNİVERSİTE-Esra Can SİNAV

 

 

Nörolojik rehabilitasyon uygulamalarını dünya genelinde eğitimsel, yönetsel ve politik anlamda geliştirmeyi ve desteklemeyi hedefleyen 8. Dünya NöroRehabilitasyon Kongresi İstanbul’da başladı

 

Kongre hakkında bilgi veren kongre başkanı Prof. Dr. Ayşe Küçükdeveci, Türkiye’deki temsilciliğini Türkiye Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Uzman Hekimleri Derneği’nin yaptığı Dünya NöroRehabilitasyon Federasyonu’nun  (WFNR), çalışmalarını 68 ülkede toplam 4 bin 500 üyesiyle gerçekleştirdiğini söyledi.

 

 

Fizik Tedaviyle İlgili Birçok Uzman Katılıyor

 

 

Kongreye, nörolojik rehabilitasyonla ilgilenen hekimler (fizik tedavi rehabilitasyon uzmanları, nörologlar, beyin-sinir cerrahları) ve fizyoterapist, psikolog, konuşma terapisti, iş-uğraşı terapisti, rehabilitasyon hemşiresi, ortez/protez uzmanı gibi ilgili sağlık profesyonellerinin katıldığını ifade eden Küçükdeveci, İstanbul’daki kongreye 1400-1500 katılım beklendiğini anlattı.

 

 

Küçükdeveci, dünyada sayıları milyonları bulan nörolojik özürlü bireylerin rehabilitasyon hizmetlerine erişimini sağlamak ve verilen hizmetleri geliştirmek için gerekli çalışmaları yürüten WFNR’ın 2 yılda bir yaptığı kongrede, nörolojik rehabilitasyonun ilgi ve uygulama alanı olan nörolojik özürlülüğe yol açabilen inme, multipl skleroz, parkinson hastalığı, omurilik yaralanmaları, beyin hasarları, nöropatik ağrı gibi tüm hastalık ve durumların, koruyucu, tedavi edici ve rehabilitatif yaklaşımlar bağlamında ele alındığını belirtti.

 

 

Küçükdeveci, bu yılki teması “NöroRehabilitasyonda Yeni Ufuklara Doğru” olarak belirlenen kongre kapsamında, nörorehabilitasyon alanında akademik ve klinik olarak en üst düzeyde olan otörler ve bilim adamlarının katılımcılarla bilgi ve deneyimlerini, bu alandaki son yenilikleri paylaşacağını kaydetti.

 

 

Küçükdeveci, dünya kongresi programında 7 ana konferans, 10 profesörle buluş oturumu, 48 temalı sempozyum, 6 sözel bildiri oturumunun yer aldığını, ulusal kongrede ise 11 temalı sempozyum bulunduğunu dile getirdi.