“Nitelikli Mezunlar İş Bulma Sıkıntısı Yaşamaz”

AJANS ÜNİVERSİTE- Bülent Rauf ALTUNAY

Fotoğraf- Oğulcan ÇOKSAYAR

Uzay Haber TV’de Haber Spikeri ve Moderatör olarak görev yapan Halil Türker üniversite eğitimi sırasında hayal ettiği ve olması gereken yerde olduğunu ifade etti. Uzay Haber TV’de aynı zamanda Haber Merkezi’nin koordinasyonundan da sorumlu olan Türker hazırlayıp sunduğu programlar hakkında ayrıntıları anlattı

“Programı Sunan Tüm Süreci Yönetir”

Hazırlayıp sunduğu programların tüm sürecinde aktif olarak rol aldığını söyleyen Türker, yayın öncesi kendi çizelgesini hazırladığını ve programda gerçekleşecek sohbetin sınırlarını belirlediğini ifade etti. “Tüm bu ön hazırlıkları editörümle yayın öncesi paylaşıyorum” diye konuşan Türker, bu sayede akıcı ve sorunsuz bir yayın yaptıklarını belirtti. Şuan sunduğu “İzinsiz Gösteri” adlı programından örnek vererek, bir programın yayın hayatına sokulması için onu planlayan fikir babasının niyetini, kanalın genel yayın yönetmenine açması gerektiğini aktardı.

“Konuklarımı Ben Belirlerim”

Programın gündemini, o zaman zarfında Türkiye’de hangi konu revaçtaysa ona göre belirlediğini söyleyen Türker, konuklarını da gündem konusunda alanında uzman kişilerden seçtiklerini ve bu kişilere sektördeki bağlantılarıyla ulaştığını ifade etti. Sürekli çağırdığı konuklarla artık arkadaşlık seviyesinde ilişki geliştirdiğini aktaran Türker, bu samimiyetten dolayı konuklarını doğrudan kendisinin aradığının altını çizdi.

DSC_0150

“Kanalımda Tek Bir Sansüre Maruz Kalmadım”

Patronu ve genel yayın yönetmeni açısından oldukça şanslı olduğunu vurgulayan Türker, üstlerinin kendisine “şunu konuşma, bunu sorma, bunu yapma” şeklinde engel olmadığını, herhangi bir sansüre uğramadığını söyledi. “Siz ekranda nasıl konuşacağınızı bilir ve soruları düzgün bir üslupta sorarsanız herhangi sorun yaşamazsınız” diyen Türker, kişilerin çalıştığı kurumun değerlerine saygı gösteren bir karaktere sahip olması bunun üzerinde etkilidir diye ekledi.

“Patronumuzun Medyaya İlgili Olması İşlerimizi Rahatlatıyor”

Çalıştığı kanalın Diyarbakır merkezli Altındağ Grubu’na bağlı bir haber kanalı olduğunu belirten Türker, patronu Mehmet Ali Altındağ’ın gruba bağlı Söz gazetesinde yazdığını ve bunun da aralarındaki organik bağı kuvvetlendirdiğini aktardı. Türker sözlerini şöyle sürdürdü: “Biz ulusal çapta Türksat üzerinden yayın yapan bir haber kanalıyız. Yayın politikamız bir haber kanalında olması gerektiği gibi. Yani ara bültenlerimiz, ana haber bültenlerimiz ve siyasi tartışma programlarımız var”.

DSC_0168

“Çalışan Sayısı ve Mesai Saatleri İş Akışında Etkili”

Kendi kanalları da dahil çalışan sayısı ellinin altında olan diğer kanallarda ilişkilerin arkadaşlık üzerinden yürüdüğüne değinen Türker, kişi sayısının az ve mesai saatlerinin uzun olmasından dolayı adeta aile sıcaklığında bir ortam oluştuğunu aktardı. Kasıcı bir iş disiplini olmamasını çalıştıkları kadronun darlığına ve mesai saatlerinin uzunluğuna bağlayan Türker, “Ailemden fazla iş arkadaşlarımla, burada vakit geçiriyorum” diye konuştu.

“Kendini Geliştiren İş Bulur”

İletişim fakültelerine çok fazla kontenjan açıldığını düşünen Türker, öğrencilerin yalnızca yüzde 10’unun gerçekten ideal peşinde koştuğunu ve onlarında mezun olduğunda sektöre yerleştiğini ifade etti. Türker şöyle dedi: “Benim sınıfımda buraya ne istediğini bilerek gelen arkadaşlarım şuan sektörde iyi yerlerde.” İletişim mezunlarının işsiz olduğuna dair söylentilere tepki gösteren Türker, “İletişim fakültesine neden geldiğini bilmeyenler işsiz. Ne istediğini bilenler sektörde mutlaka yer bulur” diyerek görüşlerini aktardı.

İletişim sektörünün cazibeli olmasından dolayı farklı alanlardan insanlarında bu sektörde uğraşarak işe girdiğini söyleyen Türker, sektör dışı talebin karşılık bulmasını İletişim mezunu öğrencilerin kendilerini geliştirememesine bağlıyor. Türker’e göre İletişim mezunları kesinlikle bir alanda uzmanlaşmalı ve her alanda bir konuşma yapacak kadar bilgi sahibi olmalı.

“Fakülteme Duygusal Olarak Çok Bağlıyım”

Öğrencilik yıllarında fakültede geçirdiği 4 yılın her anının çok sevdiğine dikkat çeken Türker, fakültenin stüdyosunda, programlarında ve organizasyonlarında görev alarak dolu dolu bir öğrencilik geçirdiğini aktardı. “Fakat tüm bu mutlulukların arasında bir anım vardır ki onu hiç unutamam” diyen Türker, fakültemiz öğrencilerinden İpek Ceylan Ünalan ile birlikte kazandıkları 22. Aydın Doğan Genç İletişimciler Yarışması’nda ki ödülden söz etti.

Mücadele Veren Hakkını Muhakkak Alır

Son mesajında öğrencilere öğütler veren Türker, öğrencilerin yorulmadan usanmadan çalışıp kendilerini geliştirmeleri gerektiğine dikkat çekti. Türker, sektörün nitelikli İletişim mezunu bulamadığını, eğer öğrenciler kendilerini geliştirirse sektörün dışarıdan eleman almayı kesebileceğini aktardı.