Nazım Hikmet’in Oyunu Yeniden Rusya’da

AJANS ÜNİVERSİTE

Nazım Hikmet’in yazdığı Ferhat ile Şirin’den uyarlanan müzikal tiyatro oyunu, Bolşoy Tiyatrosu’nda yeniden sahneleniyor.

Turkrus.com’un haberine göre, koreografisinin Yuriy Grigoroviç tarafından düzenlendiği oyun, 5 Kasım’da ilk kez izleyiciyle buluştu. Prömiyerin en ucuz bileti, yaklaşık 385 liradan satışa sunuldu. Rusça “Legenda O Lyubvi”, Azerice “Muhabbet Efsanesi” olarak isimlendirilen eser, Şirin’e kavuşması için, dağları delerek su getirmesi zorunlu tutulan Ferhat’ın macerasını anlatıyor. Nazım Hikmet’in 10 yıl kaldığı Bursa Cezaevi’nde yazdığı Ferhat ile Şirin adlı tiyatro eseri, daha önce de Rusya’da çeşitli tiyatrolarda sahnelenmişti.

Bestesi Azeri Sanatçıdan

Haberde açıklamalarına yer verilen Yuriy Grigoroviç, “Nazım Hikmet’in oyunu 1960’lı yıllarda inanılmaz bir popülerlik kazanmıştı ve neredeyse tüm SSCB tiyatrolarında sahnelenmişti. Bu felsefi hikayeyi libretto olarak balemiz için kullanmak istedik. Kara Karayev eserin bestekarı olarak, öğrencisi Arif Melikov’u önerdi. Melikov daha önce oyunun birkaç sahnesi için beste yapmıştı. Oyunun düzenlenmesi görevini ise muhteşem sanatçı Simon Virsaladze üstlenmişti” ifadelerini kullandı.