NASA Yarışması İlk Kez Türkiye’de

AJANS ÜNİVERSİTE – Erkut KILIÇ

 

NASA’nın 12 ile 13 Nisan tarihlerinde düzenleyeceği yarışma 96 şehirde eş zamanlı olarak gerçekleşecek

 

NASA’nın 3. kez düzenleyeceği International Space Apps Challenge (Uluslararası Uzay Uygulamaları Yarışması) ilk kez İstanbul’un da aralarında bulunduğu 96 şehirde eş zamanlı olarak gerçekleşecek. Türkiye’den öğrenci ve profesyonellerden oluşacak 100 kişinin katılacağı yarışmayı kazanan iki projenin sahibi NASA’yı ziyaret etme fırsatı yakalayacak.

 

NASA’nın 2 yıldır her kesime açık düzenlediği yarışmada katılımcılar topluma yararlı bir uygulama üretme konusunda projeler hazırlıyor. Bu uygulamaların asıl amacı insanlığın geleceğini belirleyecek çözümler oluşturmak. Tüm dünyadan 10 bin kişinin katılması beklenen etkinlikte ‘Uzayda Teknoloji’, ‘Dünyanın Durumunu İzleme’, ‘İnsanlı Uzay Uçuşu’, ‘Robotik’ ve ‘Asteroidler’ olmak üzere beş ana konu başlığı belirlendi. Yarışmaya katılmak için yazılım ya da donanım uzmanı olmaya gerek bulunmuyor. Etkinliğe ilgi duyan herkes yarışmaya katılabiliyor.

 

İlki 2012 yılında gerçekleşen yarışma 25 şehirde düzenlenirken, 2013 yılında düzenlenen 2’inci yarışma 83 şehirde yapıldı. Bu yıl 48 ülkede 96 şehire yükselen bu sayıda İstanbul’un olmasının nedenlerinden biri ise Mehmet Gölhan’ın projesi TAG (Tek Araba Gidelim). TÜBİTAK’ın da desteklediği bu proje üzerinde çalışan Gölhan, sosyal ağ üzerinden hazırlanacak uygulama ile kişisel araç kullanımını azaltmayı hedefliyor. Eğer hedef gerçekleşmiş olursa İstanbul trafiğine de çözüm bulunmuş olacak. Yarışmanın Türkiye’de de yapılabilmesine ön ayak olan Gölhan, TTNET ve Sabancı Üniversitesi’nin de sponsorluk desteğini arkasına almış bulunuyor.