Nargile Hastalıklara Davetiye Çıkarıyor

AJANS ÜNİVERSİTE- Alparslan ÇAKIR

İÜ Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Göğüs HastalıklarıAna Bilim DalıuzmanlarıProf. Dr. Tunçalp Demir ileProf. Dr. Nurhayat Yıldırım, nargileninve sigaranın zararları, kanser ve KOAH (Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı)riskini arttırmalarıhakkında, İletim’e önemli açıklamalarda bulundular.

Prof. Dr. Demir, tütün ve tütün ürünleri tüketimininölüm sebeplerinin başında geldiğini belirterek, dünyada bugüne kadar yaklaşık altı milyon insanınbu nedenle öldüğünü söyledi. Türkiye’de ise bu sayının 120 bin civarında olduğu tahmin ediliyor. Türkiye nüfusunun üçte birinin sigara içtiğini anlatan Prof. Dr. Demir, sigara dışındakitütün ürünlerinin de bu ölümlerdeki payının büyük olduğuna işaret etti.

“Nargile Bağımlılık Yapmaz Anlayışı Yanlış”
Sigaradan sonra en çok rağbet gören tütün ürünü nargile. Nargilenin görünüm bakımından güzel ve ilgi çekici olmasının dışında, zarar yönünden sigaradan hiçbir farkının bulunmadığının altını çizen Prof. Dr. Demir, nargile ile ilgili şunları söyledi:“Bütün dünyada,bilhassa sigaraya bağlı yasaklardan dolayı nargile,özellikle gençler arasında yayılmaya başladı. Son 15 yıldır nargile kafeler arttı. Nargileyi daha caziphâle getirmek için elmalısını, muzlusunu, vanilyalısınıyapıyorlar. Dumanın suyun içinden geçmesinin her şeyi temizlediği sanılıyor. Böyle olunca da nargile masummuşgibi geliyor.Hâlbuki sigaradan hiçbir farkı yok.‘Nargile bağımlılık yapmaz’ anlayışı yanlıştır. Aradaki tek fark, nargile kullananların bu gerçeğin farkında olmamalarıdır.”

n

Yasağa Uyulmuyor
Amerika’da yapılan bir çalışmaya atıfta bulunan Prof. Dr. Demir, “16 yaşın altındaki çocuklarda, nargile kullanımı sigara kullanımından fazla. Buna bağlı olarak KOAH ve akciğer kanseri, kalp ve beyin hastalıkları riski artıyor, cinsel fonksiyonlar bozuluyor.” dedi.Sözlerine devamla nargile içiminin kapalı alanlarda yasaklandığını hatırlattı;fakatbu yasağa her yerde uyulmadığını da belirtti.

“Nargile uzun sürede içildiği için neredeyse bir paket sigaraya denk geliyor.” uyarısını yapan Prof. Dr.Demir,nargile içen birinde KOAH’ınen temel belirtilerininöksürük ve balgam şikâyetleri ile nefes darlığı olduğunu ifade etti. Akciğer kanserinin aynı kişilerde geç belirti vermesi nedeniyle tanı koymanın zor olduğuna işaret edenProf. Dr.Demir, bu belirtileringöğüs ağrısı, ağızdan kan gelmesi, nefes darlığı, kilo kaybı olduğunu söyledi.

Akciğer Kanserinin Birinci Nedeni
Prof. Dr. Yıldırım, tütün ürünlerinin hem akciğerde hem solunum yollarında zararlı etkilere yol açarakKOAH’a sebep olduğuna dikkatçekti. Tütün ürünlerininaynı zamanda damar sistemini daraltıcı nitelikteki koroner arter,arteryoskleroz (damar sertliği) ve sol kalp yetmezliğinede yol açtığını ifade eden Prof. Dr. Yıldırım, “Tütün ürünleri, özellikle akciğer kanserinin birinci nedenidir.Diyabet,reflü vb. hastalıklarında sebebidir.” dedi.

n4

Gençlerimiz Tuzağa Düşürülüyor
“Gençlerimizin,tütün konusundayanlış bilgilerle ikna edilerekbağımlılık yapan bir ürüne yönlendirilmeleri, ahlaken ve hukukensuçtur.”diyen Prof. Dr. Yıldırım,“Nargilede ısıtılan tütünün miktarı, alınacak toksikoranıbelirler.Nargileye ne kadar tütün konulursa ve tüketici bunu ne kadar sık alırsa, hastalık riski de o kadar artar. Kişi günde bir, iki ya da üç paket sigara içen biri gibi olur.” diye konuştu.

Her türlü tütün ürünününaçık alanlarda kullanımının kanunen yasaklandığını hatırlatan Prof. Dr. Yıldırım, ancak bunun denetlenmesi konusunda bazı sıkıntılar olduğunu, buna izin veren kişilerin ise ahlaken ve hukuken yanlış yaptıklarını söyledi.

DSC_6316

Prof. Dr. Yıldırım: “Tütünü içinize çektiğiniz an, içerisinde bulunan yaklaşık dört bin zararlı maddeye maruz kalıyorsunuz. Arsenik, bunlardan bir tanesi. Arseniğin bir zehir olduğunu, nikotinin bağımlılık yaptığını biliyoruz.”