Müziğe Yeni Bir Soluk: Berrak Pabuçcuoğlu

AJANS ÜNİVERSİTE-Esra MUTLU

Berrak Pabuçcuoğlu, 1989 yılında İstanbul’da doğdu. Konuşmaya başladığından beri şarkı söyleyen ve okul çağına geldiğinde dansla ilgilenmeye başlayan Pabuçcuoğlu, “Okulun ne etkinliği varsa, hangi özel gün varsa, mutlaka ben dans ediyordum. Lise hazırlıkta da bir müzikale dansçı olarak kabul edildim ve orada dans ederken şarkı söylemek istediğimi anladım. Bir sonraki adım lise müzik grubunun solist seçmelerine girmek oldu” dedi. 3 sene okul orkestrasının solistliğini yapan Pabuçcuoğlu’nun ailesi de müzikle ilgilenmesine destek verdi. Pabuçcuoğlu, “Ailem her zaman müziğe sıcak baktı. Çok şanslıyım bu konuda” ifadelerini kullandı.

Özel bir lisede okurken aynı yıllarda İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı’nda yarı zamanlı olarak müzikal bölümünde eğitim almaya başladı. Üniversite sıralarına küçük yaşlarda oturmaya başlamasının kolay olmadığını söyleyen Pabuçcuoğlu, konservatuara giriş için gittiği sınav günü yaşananları şöyle anlattı: “Müzikal bölümüne kayıt yaptırabilmek için 17-30 yaşları arasında olmak gerekiyordu aslında. Zaten sınav günü Haldun Dormen’in de aralarında bulunduğu jürinin eline benimle ilgili bilgilerin olduğu kağıt geçince bir yanlışlık olduğunu ve sınava giremeyeceğimi söylediler. Ben baya bozuldum tabi ama yine de hazırladığım parçayı dinlemeleri için ısrar ettim. Kabul ettiler fakat şarkıyı yarıda kestiler ve şaşırmış bir şekilde gerçekten 16 yaşında olup olmadığımı sordular. Hayatımın hem en iyi hatırladığım hem de heyecandan tam hatırlayamadığım nadir anlarından birisidir.”

“İÜ’de Bir Sürü Yetenekli İnsanla Tanıştım”

16 yaşındayken girdiği üniversite döneminin tek kelimeyle harika olduğunu belirten Pabuçcuoğlu, “İstanbul Üniversitesi’nde bir anda bir sürü çok yetenekli ve benden büyük insanlarla sınıf arkadaşı olmuştum. İnanılmaz bir şans çünkü hata yaptığınızda küçük olduğunuz için herkes destek oluyor, iyi bir şey yaptığınızda da olması gerektiğinden daha fazla takdir alıyorsunuz. Dünya güzeli dostlar ve hocalar edindim. Güzel bir dönemdi” dedi.

ilk single yeme bunları klibinden

Pabuçcuoğlu’nun Müzik Kariyeri

2004 yılında Sienna Jazz Festivali’nde sahne alan Pabuçcuoğlu, 2006-2010 yılları arasında Ladies & Gentlemen müzikal topluluğunda ve Enbe Orkestrasında solistlik yaptı. Sezen Aksu, Ajda Pekkan, Ferhat Göçer, Özcan Deniz, Alessandro Safina ve Al Bano gibi isimlere sahnede eşlik etti. 2011 yılında katıldığı Miller Music Factory yarışmasında bestelediği ve seslendirdiği “Stronger” adlı parça ile hem 1.lik ödülünü hem de jüri özel ödülünü kazanmaya hak kazandı ve aynı sene New York, Miami ve Chicago’da gerçekleştirilen müzik kampına katıldı. Işın Karaca, Zülfü Livaneli, Erol Büyükburç, Nükhet Duru gibi isimlere geri vokallik yaptı.

Jazz, R&B tarzlarda şarkılar seslendiren Pabuçcuoğlu, “Nükhet Duru, Nilüfer gibi isimler benim için dönüm noktasıdır. Sahne duruşları, benim için farklı olsa da tarzları , repertuar seçimleri, enerjileri gerçekten bir okul. Geri vokallik yaptığınızda okulda 10 senede öğrenemediğiniz şeyi birkaç sahnede öğrenebiliyorsunuz. Gerek hata yaparak gerek hata yapmadan. Bir gün ünlü bile olsam bazı isimlere geri vokallik yapmaya devam edeceğim gerçekten çünkü bambaşka bir tadı var benim için” dedi.

Pabuçcuoğlu’nun İlk Single Heyecanı

2012 yılından beri özel organizasyonlarda Amy Winehouse ve Marilyn Monroe Tribute Show lar düzenleyen Pabuçcuoğlu, “Kelebeğin Rüyası” filmi müziklerini seslendirdi ve pek çok markanın reklam müziklerini seslendirdi. 2014 yılında NTV’de yayınlanmaya başlayan “İstanbul Kafası” ve Mesut Yar’ın sunduğu “Burada Laf Çok” isimli tv programının jenerik müziklerini de seslendirdi. 2015 Mart ayında “Yeme Bunları” isimli ilk single çalışması yayınlanan Pabuçcuoğlu, Nilüfer ile çalışmalarına devam ediyor.

nilüfer ile birlikte

İlk single çalışmasının heyecanını yaşayan Pabuçcuoğlu, çalışmasıyla ilgili şunları söyledi: “Ben çabuk heyecanlanan ve müzisyen arkadaşlarını kıramayan bir tipimdir. Şu an bana sorulsa bu single’ı çıkarmaya pek olumlu bakmayabilirdim ve kendimi pek ifade edebildiğimi ve çalışmanın gerek klip, gerek müzik olarak beni yansıttığını pek düşünmüyorum. Ama olsun 25 yaşında ilk çalışmama imza atmış oldum.”