Mustafa Seven Sokak Fotoğrafçılığını Anlattı

AJANS ÜNİVERSİTE – Fatma Büşra COĞUPLUGİL, Özge KARAHAN

Fotoğraf- Fatma ÇELİK

İÜ Fotoğraf Kulübü düzenlediği etkinliklere bir yenisini daha ekledi. Sokak fotoğrafçılığının ele alındığı bu söyleşide Instagram Fenomeni Mustafa Seven yer aldı. Seven, “20 yıl kadar foto muhabirliği yaptım ve bunun bana kazandırdığı vasıfları yok sayamam. Fotoğrafçılıkta bu seviyelere gelebilmemin en büyük nedeni merak duyuyor olmam ve bunların peşinden koşmamdır” diye konuştu.

Dinleyicilere fotoğrafçılık ile ilgili püf noktaları aktaran Seven, “Fotoğrafı daha iyi bir hale getirebilmek için insanlarla etkili bir iletişim kurmak gerekir. Bunun yanında fotoğraf çekmek için yer, zaman ve ışığın yerinin de yadsınamaz olduğu bir gerçektir” diye konuştu.

Konuşmasına dinleyicilerin sorularını cevaplandırarak devam eden Seven, sokak fotoğrafçılığı ile ilgili sergiler açtığını belirtti. Fotoğrafla ilgili bütün derneklerde, kulüplerde, söyleşilerde yer alınması gerektiğinin ve bu konuda sosyal biri olmanın çok fazla avantaj sağlayacağının altını çizdi. Seven’e yöneltilen sorulardan biri de Instagramdaki takipçi sayısı ile ilgili oldu. Seven, bu soruya “Instagrama çok önceden girdim ve bunun için çok çalıştım. Yeri geldi 20 saat mesai harcadım” diyerek cevap verdi.

Söyleşi İÜ Fotoğraf Kulübü Başkanı Safiye Altınkum’ un Mustafa Seven’e katılımlarından dolayı teşekkür belgesi vermesiyle sona erdi.