Muhammed İkbal Paneli Gerçekleştirildi

AJANS ÜNİVERSİTE- Fatma ÇELİK

İstanbul Üniversitesi Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı Urdu Dili ve Edebiyatı Bölümü Muhammed İkbal Paneli düzenledi. Pakistan’ın fikir babası olarak kabul edilen Allame Muhammed İkbal’in doğum günü münasebetiyle düzenlenen panele öğretim üyeleri ve bölüm öğrencileri katıldı.

Urdu Dili ve Edebiyatı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Celal Soydan yaptığı açılış konuşmasında Muhammed İkbal’in tüm dünya için çok önemli bir şahsiyet olduğunu, şiirlerindeki derinliğin ve benlik felsefesinin araştırılıp detaylı incelenmesi gerektiğini belirtti. Panel Arş. Gör. Hatice Görgün’ün, İkbal’in Hayatı sunumunun ardından İkbal’in fotoğraflarıyla hazırlanan slayt gösterimi ile devam etti.

image (1)

Urdu Dili Bölümü Arş. Gör. Onur Kılıçer’in ‘İkbal’in Eserleri’ başlıklı sunumunun ardından Muhammed İkbal’in Türkler’e bakış açısını anlatan sunumu Arş. Gör. Arzu Çiftsüren gerçekleştirdi. Sunum aralarında bölüm öğrencilerinin okuduğu İkbal şiirleriyle renklenen panel Urdu Dili Bölümü Öğretim Görevlisi Dr. Muhammed Rashid’in ‘Aşk Felsefesi Bakımından Mevlana’nın Muhammed İkbal’e Etkisi’ başlıklı sunumuyla sona erdi.

image (3)

Muhammed İkbal’in Pakistan’ın bağımsızlığı için kaleme aldığı şiirler Mehmet Akif Ersoy ile benzeşiyor bu yüzden İkbal Pakistan’ın Milli şairi kabul ediliyor ve Mehmet Akif Ersoy ile özdeşleştiriliyor.