MS Hastalığında Sevindirici Gelişmeler

AJANS ÜNİVERSİTE

 

Hastalığın multifaktöriyle olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Altıntaş, hastalığın nedenlerinden birinin genetik faktörler olduğunu ve bunları değiştirmenin mümkün olmadığını söyledi. İkinci nedenin bağışık sistemi faktörleri olduğunu kaydeden Prof. Dr. Altıntaş, bunların ilaçlarla regüle edilebildiğini, fakat henüz tam olarak tek bir bağışıklık sistemi anormalliği ya da bir immün sistem disfonksiyonu tanımlamış olmadığını belirtti.

Prof. Dr. Altıntaş üçüncü faktörün çevresel etkiler olduğunu belirten, son yıllarda bu çevresel faktörlerin neler olabileceğine dair yeni sonuçlar alınmaya başlandığını söyleyerek çevresel etkilerle ilgili olarak şunları söyledi: “MS bazı ülkelerde daha sık ortaya çıkıyor. Ekvatordan uzaklaştıkça sıklaşıyor. Kuzey Amerika’da ve Kuzey Avrupa’da; İsveç, Norveç ya da Amerika’nın kuzeyinde, Kanada sınırına yakın yerlerde ve Kanada’da… Ekvatordan uzaklaşıldıkça güneş ışınları değişiyor. Güneş ışınları değişince D vitamini düzeyleri değişiyor. D vitamini düzeyi düşüklüğünün MS ile bağlantısı olup olmadığı bir süredir araştırılıyordu. Sonuçlar şu anda net olarak önümüzde: D vitamini düşüklüğü MS riskini artırıyor. Bu düşüklük devam ediyorsa MS’in seyrinde de olumsuz etkileri olduğu, atak sıklığını artırabildiği düşünülüyor. Bu görece yeni bir bilgi. Bundan daha yeni bilgiler de var hastanın yararına olarak düzenleyebileceğimiz. İki tane popüler konu var. Bir tanesi sigara. Sigaranın sağlığa zararlı olduğunu biliyoruz ama MS’e zararlı olup olmadığı sorulduğunda “Bilmiyoruz” diyorduk, genç hastalar olduğu için sigara içmemelerini öneriyorduk. Son üç-beş yıldır biriken bilgiler bize gösterdi ki, sigara içenlerde MS olma sıklığı daha yüksek.”

Ayrıca tuz kullanımının da MS hastalığıyla ilişkilendirildiğini belirten Prof. Dr. Altıntaş, bununla ilgili yapılan son deneylerin bu ilişkiyi ortaya koyduğunu söyledi.

Kaynak: Literatür Aktüel

İÜ Basın Halkla İlişkiler Müdürlüğü

Fotoğraf Kaynak: http://www.ajanshaber.com/