Modernleştikçe İnsanın Önemi Azalmıyor, Artıyor

AJANS ÜNİVERSİTE – Abdurrahman MAZI

 

 

İstanbul Üniversitesi Kongre Merkezi’nde, 19 ile 20 Nisan tarihlerinde Rektör Prof. Dr. Yunus Söylet’in katılımıyla Hemşirelik Çalıştayı düzenlendi

 

19 ile 20 Nisan tarihlerinde gerçekleşen Hemşirelik Çalıştayı’na İÜ Rektörü Prof. Dr. Yunus Söylet, Hemşirelik Direktörü Prof. Dr. Aytolan Yıldırım, Hastaneler Genel Direktörü Doç. Dr. Haluk Özsarı, Hastaneler Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Recep Güloğlu katıldı.

 

Açılış konuşması için kürsüye çıkan Prof. Dr. Yıldırım, hedeflerinin hemşirelik girişimlerinin hastane otomasyon sisteminde tanımlanması ve girişlerin yapılmasını sağlamak olduğunu dile getirdi. Ayrıca, ücret karşılıkları belirlenmiş 248 hemşirelik girişiminin SUT kapsamında tanımlanmasına yönelik çalışmalar yapmak olduğunu da sözlerine ekledi.

 

Modernleştikçe İnsanın Önemi Azalmaz, Artar

 

Rektör Prof. Dr. Söylet, “Sağlık hizmeti çok disiplinli bir hizmet gerektiriyor. Temeli hekimlere ve hemşirelere bağlıdır. Bizim iki tane çok büyük üniversite hastanemiz var. Asıl problem üst düzey teknolojiye geç itibar edişimiz, buna bağlı olarak değişimin böyle büyük kurumlarda geç olması. Bizim dışımızda da karar vericilerin bir çok şeyi göz ardı edişleri de teknolojiye geç ayak uydurmamıza neden oldu. Modernleştikçe insanın önemi azalmıyor, artıyor” diye ifade etti.

 

Bizim Kalkınmamız Demek, Türkiye’nin Kalkınması Demektir

 

Rektör Prof. Dr. Söylet, “Elbette işletme anlayışına geçiş kolay olmuyor. Köklü bir kurum olarak değişim ve dönüşüme zaman zaman ayak uyduramadık. YÖK’te Bakanlar kurulunda bizzat temsil edilmememiz bizim kayıplarımızın bir nedenidir. Üniversite Hastaneleri Birliği Başkanı olarak ben, bize düşeni gerçekten yaparsak hiç şüphem yok, nerede düştüysek oradan kalkarız. Bizim kalkınmamız demek Türkiye’nin kalkınması demektir. Bizim kalkınmamız demek Türkiye’deki bütün üniversite hastanelerinin kalkınması demektir. Gücümüzü asla küçümseyin. Fiziksel yapılanmamızı tamamlamadan çağdaş yönetim süreçlerine geçmemiz zor olacak. Bu toplantıların yeni stratejiler geliştirmemize yardımcı olmasını diliyorum” diyerek sözlerini noktaladı.

 

Biz Bu İşi Yapamazsak, Birileri Gelip Yapacaktır

 

Hastaneler Genel Direktörü Doç. Dr. Haluk Özsarı, “ 2011 yılında bir kanun hükmünde kararname taslağı internet basınına sızdı. Üniversite hastanelerinin sağlık bakanlığına devrini içeriyordu. Bir buçuk sayfalık tek maddelik bir düzenleme önerisiydi. Rektörümüz sayın Başbakanın görüşerek bunun neden yanlış olduğunu, hazırlattığı dokümanlarla ispatladı. Ertesi gün Başbakanlığın girişimleri sonucunda Sağlık Bakanlığı bu maddeyle ilgili düzenlemede bulundu. Biz bu işi yapamazsak, birileri gelip yapacak. Sonra ağlanmaya sızlanmaya hakkımız yok” diye belirtti.