Mizah Festivali Basın Toplantısı Gerçekleştirildi

AJANS ÜNİVERSİTE-Esra MUTLU

Basın Toplantısına iki gün boyunca Türkiye’de mizahın ele alınacağı festivalin katılımcıları Ahmet Kural, Murat Cemcir, Umur Bugay, Nihat Sırdar, Ceyhun Yılmaz gibi isimler ile Proje Koordinatörü Serap Matyaş katıldı.

Festivalin oluşum süreciyle ilgili bilgi veren Matyaş, “Ülkemizde mizahın güzel yönleri varken oyuncu, senarist olarak zorluk yaşadığımız anlar oluyor. Ben dizide oynarken bu projeyi hayal ettim. Bütün dostlarım destekçi oldular. Ama bu projenin en önemli tarafı; Mardin’deki Her Yerde Sanat Derneği aracılığıyla savaş mağduru çocukların hepsi akrobasi, müzik, tiyatro gibi güzel sanat etkinlikleri yapıyor. Bu projeyle çocukların sanat yapmasına katkıda bulunmak istiyoruz” dedi.

Projeyle ilgili konuşan Oyuncu Murat Cemcir, “Her Yerde Sanat Derneği için yaptığımız bir organizasyon olacak. Bizi de aradılar, hemen olur dedik. Etkinlik üniversitelerde yaptığımız söyleşiler şeklinde olacak. Türk sinemasında mizahın yükselişini konuşacağımız. Çok fazla komedi film çekilmeye başlandı Biz de kendi alanımızla ilgili konuşacağız. Her meslek grubundan insanın bir olduğu nadir organizasyonlardan bir tanesi. Biz de birbirimizi izleyeceğiz ” şeklinde konuştu ve festivalin devamının gelebileceğini söyledi.

IMG_9180

“Mizahı Ustalarıyla Tartışacağız”

Mizahın ustalarıyla beraber olacaklarını ifade eden Oyuncu Ahmet Kural ise, “Mizahı, mizahın ustalarıyla beraber tartışacağız. Seyircilerimizin sormak istedikleri sorular varsa onları cevaplayacağız. Ustalarımızı izlemeyi merak ediyorum” dedi.

Usta mizahçı Umur Bugay, “Festival, bütün Türkiye’yi kapsıyor. Hem oyuncuları, hem tiyatrocuları, hem sinemacıdaki eski mizahçıları kapsıyor. Ben de koşa koşa geldim” diyerek böyle bir şey organizasyonun yapılmasından dolayı teşekkür etti.

Projeyle ilgili görüşlerini paylaşan Oyuncu Emrah Kaman, “Bence çok güzel olacak. Türkiye’de ilk kez böyle sadece mizah konulu bir çalışma yapılacak. İlk kez olacak böyle bir şey. Hepimiz çok heyecanlıyız. Biz de ne yapmamız gerektiğini öğreneceğiz. İki gün boyunca hepimiz orada olacağız. Birbirimizi izleyeceğiz” dedi.

IMG_9185

Radyoda Mizah Nasıl Yapılır?

Radyoda mizah nasıl yapılır üzerine konuşacağını söyleyen Radyo Programcısı Nihat Sırdar ise, “22 yıldır radyoda program yapıyorum. Her gün farklı bir konu üzerinde konuşuyorum. Bunun bir sistemi oluşmuş artık, bunu panellerde, üniversite sohbetlerinde anlatıyorum ancak onun haricinde anlatma fırsatı olmuyordu. Bu bir fırsat benim için. Benim istediğim bir şeydi” şeklinde konuştu.