Mirkelam Radyo İletişim’e konuk oldu

AJANS ÜNİVERSİTE- Esra Mutlu- Lamia Baki

Fotoğraf- Emre Eser

 

İÜ Radyo İletişim’de Tuğçe Açıkgöz ve Mustafa Cengiz’in hazırlayıp sunduğu ‘Kara Kutu’ programına konuk olan Mirkelam, uzun süredir ortada olmayışı ve son albümü ‘Denizin Arka Yüzü’ hakkında açıklamalarda bulundu.

 

İstanbul Üniversitesi Radyo İletişim’de 18 Aralık 2013 tarihinde saat 15.00’te yayınlanan Kara Kutu programının bu haftaki konuğu Mirkelam’dı. Yaklaşık 1 saat süren program öncesinde İÜ İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nilüfer Sezer ve Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Ergün Yolcu ile sohbet eden Mirkelam İÜ Radyo İletişim hakkında bilgi aldı.

 

Programda uzun süredir ekranda görünmeyişi ile ilgili “Kısa sürede bir şeyler bulmak zor, eskilerin bej dediği boşluğu yakalamak lazım. Albümler biraz dinlenerek yapılıyor. Geride durup gizli kalmak ve düşünmek gerekiyor.” şeklinde konuştu.

 

Yıllardır değişmeden aynı çizgide devam etmesi hakkında sorulan sorulara Mirkelam, “Zaman içinde mutlaka bir şeyler değişmiştir. Değişmemiş gibi görünüyorsa ne mutlu.” diyerek kendisine dikkat ettiğini belirtti.

 

1995 yılında yaptığı ve ‘Koşan Adam’ lakabını aldığı şarkısı ‘Her Gece’ klibinin çekiminde yaşadıklarını ve o dönemi anlatan Mirkelam, “O dönemde dünyada olanların ve Türkiye’nin durumunun etkileri vardı. Klibi yaparken insan faktörü önemliydi. Onlar üretiyorlardı. Dünyada örnekleri azaldı, satışlar azaldı. Bir durgunluk ve boşluk dönemindeyiz.” yorumunda bulundu.

 

Ağustos 2013’te yayınlanan ‘Denizin Arka Yüzü’ isimli son albümünü anlatan Mirkelam, “Bu albüm daha felsefi, daha bilgili oldu. Bunun bilginin insanları rahatlatan bir şey olmasıyla ilgisi var. Biraz bilgiye döndüm diyebilirim.” dedi.

 

Program sonunda sosyal mesaj olarak ‘Şarkılar güzeldir.’ diyen Mirkelam’a, İÜ’deki öğrenci hayranlarının duygularının yazılı olduğu notlardan oluşan bir kutu hediye edildi.

 

DSC_0207

 

DSC_0192

 

DSC_0161

 

DSC_0182