Milletvekillerinin Kasım Ayı Twitter Karnesi Çıktı

AJANS ÜNİVERSİTE
Araştırma kapsamında TBMM üyelerinin ay boyunca Twitter üzerinden gerçekleştirdikleri her türlü hareket (tweet, ReTweet, favori, listeleme, takip, takipçi, hesap açma/kapama hareketleri) izlendi. Saptanan tüm hareketler DNA360 sisteminde takip edildi. AtölyeT5 ise bu veriler üzerinden her ay düzenli olarak raporlaştırma ve analiz çalışması yapıyor.

Kasım ayı sonuçlarına göre TBMM’de bulunan 536 milletvekilinin 470’i aktif twitter kullancısı. Geriye kalan 66 milletvekilinden 61’inin twitter hesabı bulunmamakla birlikte 5 milletvekilinin de çeşitli sebeplerden dolayı hesabını pasif hale getirdiği saptandı.
Twitter’da aktif hesabı bulunan 470 Milletvekilinin 401’ini erkek, 69’unu kadın vekiller oluşturmaktadır. Kadın milletvekilleri, erkek vekillere oranla twitter kullanımına daha fazla önem veriyorlar.

Araştırmaya göre, 263 AK Parti milletvekili aktif olarak Twitter kullanıcısı. Raporda, “Partilere göre milletvekillerinin sahip olduğu takipçi sayısında AKP’nin ezici üstünlüğü bulunuyor. AKP, Twitter’da aktif kullanıcı durumundaki 263 milletvekili ile toplam 16 milyon 671 bin takipçiye sahip.”

AK Parti’yi, CHP, MHP ve HDP takip ediyor. CHP’nin 123 vekili toplam 9 milyon 220 bin takipçiye sahip. Twitter’de 45 aktif milletvekili olan MHP toplam 3 milyon 334 bin takipçiye ulaşıyor. HDP’nin 23 twitter kullanıcısı vekilini ise toplamda 1 milyon 909 bin kişi takip ediyor.

En fazla takipçi Kılıçdaroğlu’nda

Kasım ayı raporuna göre en çok takipçisi olan milletvekilinin ise CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu olduğu görülüyor. Araştırma sonuçlarına göre, 2 milyon 405 bin 28 takipçi ile Kılıçdaroğlu, “En fazla takipçisi olan milletvekili” ünvanına sahip.
Kılıçdaroğlu’nu 2 milyon 103 bin 191 takipçi ile AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu takip ediyor. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ise 1 milyon 277 bin 667 takipçisi ile liderler arasında üçüncü, milletvekilleri arasında ise altıncı sırada yer alıyor.

Meclis’te en fazla takipçisi olan milletvekilleri sıralamasının ilk 10’unda beş AKP’li, üç CHP’li, bir MHP’li ve bir de AP’li vekil bulunuyor.

Kadınlarda Lider Emine Ülker Tarhan

TBMM’deki kadın milletvekillerine bakıldığında liste başında, CHP’den ayrılarak Anadolu Partisi’ni kuran Emine Ülker Tarhan’ın bulunduğu görülüyor. Tarhan 1 milyon 39 bin 874 takipçi ile “Twitter’ın en fazla takip edilen kadın siyasetçisi”.
En fazla takipçi sayısına sahip kadın vekiller sıralamasında ilk 10’da 4 CHP’li, 3 HDP’li, 1 AKP’li, 1 MHP’li ve 1 de AP’li milletvekili yer alıyor.

En Konuşkan Vekil Sena Kaleli

Twitter’da Kasım ayında en fazla tweet yazan vekil CHP’li Sena Kaleli olmuş. Kaleli, sadece bir ay sürecinde 1894 tweet atmış. Onu yine bir CHP’li Mahmut Tanal 1144 tweetle takip ediyor. Bir başka CHP’li Binnaz Toprak ise 957 tweetle Kasım ayı “en konuşkan vekil” sıralamasında üçüncü sırada.

En konuşkan vekiller sıralamasında ilk 10’da 5 CHP’li, 2 AKP’li, 1 MHP’li ve 1 Bağımsız vekil bulunuyor.

Ege’nin Sıcak Gündemi Twitter’a da Yansıdı

İstanbul gerek takipçi gerek “konuşkan vekil” sıralamasında başı çeken bölge durumunda. Ege Bölgesi milletvekilleri özellikle bölgede yaşanan sıcak gelişmelerin oluşturduğu gündem nedeniyle Twitter’da öne çıktılar.

Twitter’da Çok Konuşmak Güçlü Olmaya Yetmiyor

Twitter’da çok konuşmaktan ziyade istikrarlı bir biçimde takipçi sayısını koruyabilmek ve artırmak önem taşıyor. Siyasilerin bir bölümü meclisteki faaliyetlerini duyurmakla sınırlı bir “twitter startejisi” izlerken bir bölümü de gündemi etkilemeye dönük bir strateji izliyor.

Yapılan araştırmalara göre twitter kullanıcıları, tepki ve desteklerini twitter üzerinden siyasetçilere ulaştırmayı seviyorlar. Siyasiler, kullanıcılarla dolaysız ve samimi ilişki kurabildiklerinde takipçilerin sayısı ve sadakati de artıyor.

İÜ Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü