Migros İle Haytap İş Birliği Devam Ediyor

AJANS ÜNİVERSİTE

Migros’tan yapılan açıklamaya göre şirket, tüm varlıklar için yaşam haklarının korunması ilkesinden yola çıkarak başlattığı projesinde barınak, sokak ve ormanlarda açlıkla mücadele eden hayvanlar için sorumlu ve sistematik yaklaşımla kalıcı çözümler üretiyor.

Geçen yıl 6 pilot mağaza ile başlayıp, bugün Türkiye çapında 205 Migros mağazasına yayılan proje kapsamında son kullanım tarihi yaklaştığı için raflardan kaldırılan meyve, sebze, et, şarküteri ve kuru gıda ürünleri, niteliği ve soğuk zinciri bozulmadan muhafazaya alınarak aynı gün HAYTAP gönüllülerine teslim ediyor. Gönüllüler ise mağazalardan yetki belgesi ile aldıkları bu ürünleri yine en kısa sürede ayıklama, pişirme ve temizleme işlemlerine tabi tutarak orman, barınak ve sokakta yaşayan hayvanlarının beslenmesinde kullanıyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Migros Ticaret AŞ Kurumsal İletişim Direktörü Ahu Başkut, ihtiyaç duyulan alanlarda geliştirdikleri kurumsal sosyal sorumluluk projelerinde, çeşitli vakıf, dernek ve sivil toplum kuruluşlarıyla iş birliği yaptıklarını, iş ortakları, müşterileri ve çalışanlarının da katılımıyla toplumsal duyarlılık bilincinin tabana yayılması için çalıştıklarını belirtti.

Başkut, HAYTAP ile yürüttükleri projelerini “sokakta yaşayan küçük canların hayatlarını sürdürebilmeleri için gereklilik” olarak gördüklerini aktardı.

Mağazalarda tüketilmeyip kalan ürünleri taze bir şekilde federasyon aracılığıyla sokak hayvanları ile paylaştıklarını vurgulayan Başkut, “Bizim için elbette projenin en kritik noktası sürdürülebilir olmasıydı. Gerekli altyapıyı kurduk ve organize olduk. Bunun yanında tamamen gönüllülük esası ile bir araya gelen HAYTAP ekibi de Türkiye çapında hızla örgütlenerek son derece motive bir şekilde düzenli alımlar yapmaya başladılar. Gerek mağazalarımıza gelen müşterilerimizden gerekse sosyal medya kanalından her gün çok sayıda teşekkür alıyoruz” ifadelerini kullandı.

 “Proje Küçük Canların Hayatların Sürdürmeleri İçin Önemli”

HAYTAP Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Kemal Şenpolat ise sokaklarda yaşam mücadelesi veren, sahipsiz hayvanların hayat standartlarını yükseltmek amacıyla önemli bir protokol imzaladıklarını anımsattı.

“Kalan tazeler küçük dostlarımıza iyi gelecek” sloganı ile başlatılan projenin sokakta yaşayan küçük canların hayatlarını sürdürebilmeleri için çok önemli olduğunu dile getiren Şenpolat, projenin sürdürülebilirliğine inanan Migros ailesinin kapılarını HAYTAP’a güvenerek açmasıyla ülke çapında sayısız cana ulaştıklarına dikkati çekti.

Şenpolat, çöp konteynerlerinden sokaklardan mikroplu, deterjanlı, bozulmuş, küflenmiş yemeklerle hayatta kalmaya çalışan hayvanların bu proje ile artık taze ve temiz besinlerle beslenebildiğini ifade etti.

Şenpolat, “İstanbul Üniversitesi Veterinerlik Fakültesinde tedavi gören ve nesli koruma altında olan, aralarında şah kartalların da bulunduğu yabani hayvan bölümlerine bile gıda desteği verebiliyoruz. Sosyal medyadan besleme görüntülerimizi sık sık paylaşıyoruz. Bu proje ile ülke çapında önemli bir farkındalık yarattık” değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak: Anadolu Ajansı

Fotoğraf Kaynak: Wikipedia