Mersin’e Diş Geçiremedik

AJANS ÜNİVERSİTE- Ozan ÖZEN

Prof. Dr. Turgay Atasü Spor Salonu’nda gerçekleşen mücadeleye İÜ temsilcisi, Gizem Yavuz, SasaCado, La Tanya White, Victoria Mircheva ve Elizabeth Williams beşiyle, Mersin Bşb ise Nilay Kartaltepe, BriaHartley, AngelMcCoughtry, Aneika Henry ve Marina Kuzina beşiyle başladı.

Birinci periyot karşılıklı basketlerle başladı. İlk beş dakikası 17-15 Mersin Bşb lehine geçen periyotta temsilcimiz, bitime doğru 10-0 seri yakaladı ve periyodu 28-23 önde tamamladı.

İkinci periyda savunmada konsantrasyon kaybı ile başlayan temsilcimiz rakibinin 12-0 serisine engel olamadı ve skor 40-32 Mersin Bşb lehine döndü. Ardından toparlanan temsilcimiz farkı bir sayıya kadar indirdi ve devreye 50-49 geride girdi.

Üçüncü periyotta da farkı bir ara azaltan temsilcimiz Mersin Bşb’nin 14-0 serisine engel olamayınca skor 68-54 oldu. Ardından 4-0 seri yakalayan temsilcimiz son periyoda 68-58 mağlup girdi.

Son periyotta da bir ara farkı üç sayıya kadar indiren temsilcimiz periyodun ilk beş dakikasını 74-67 geride geçirdi ve karşılaşmadan da 82-76 mağlup ayrıldı.

Temsilcimiz İÜ SBK’daSasaCado’nun 22 ve La Tanya White’ın 19 sayısı mağlubiyeti engelleyemedi. Mersin Bşb’de ise AngelMcCoughtry 27 ve Aneika Henry 26 sayı ile galibiyeti getiren önemli isimler oldu.

“Hücumda Seçim Hataları”

Maç sonu basın toplantısında başarılı oyuncumuz Gizem Yavuz, iyi oynadıkları bir maçı basit hataların sonunda kaybettiklerini ifade etti. Çok iyi mücadele ettiklerini de söyleyen Yavuz, “Bazı ofansif seçimlerimizden dolayı maçın sonunu getiremedik. Üzgünüz ama iyi mücadele ettiğimizi düşünüyorum. En azından gelecek için umut verici. Hedefimiz artık playoff. Bunun için zorlayacağız” şeklinde konuştu.

Başarılı başantrenör Fırat Okul ise üçüncü çeyrek istedikleri sayıları bulamadıklarını ve hücumda seçim hataları yaptıklarını belirtti.Yaptıkları top kaybı sayısının 13 olduğunun da altını çizen Okul, takım için çok yüksek gözükmese de hücumda yaptıkları yanlış seçimlerin takımı defansta gafil avladığını söyledi. İyi hücumlar yapmadıkları zaman opencourt (açık saha) verdiklerini de kaydeden Okul, “Angel, opencourtta ciddi sayılar buldu. Bugün rakip takımın uzunu Anika Henry’nin yapmış olduğu sayı, atmış olduğu şutların da yüksek yüzdesi gerçekten bizim için ekstraydı. Bu ekstra skora da yansıdı. Ondan o kadar yüksek yüzdeli şutlar beklemiyorduk. Bütün çalışmamızı ona göre yapmıştık. Ama her şeye rağmen oyuna ortaktık. Oyunun içindeydik. İyi iş yaptı oyuncularım. İyi iş yaptığını bugün aldığı galibiyetlerle gösteriyor. Saygıyı hak eden basketbol ve organizasyonuz. Böyle olduğunu düşünüyorum. Kamuoyu da bunu söylüyor zaten. Bu şekilde oynamaya devam edip daha da yukarılara çıkmak için mücadele edeceğiz” dedi.

Salon: Prof. Dr. Turgay Atasü Spor Salonu

İÜ SBK: Williams 8, White 19, Ayşe Okul 6, Betül Kalfalı , Miray Şahin 2, Gizem Yavuz 5, Cado 22, Mircheva 14.

Mersin Bşb: Emel Türkyılmaz , Hartley 7, Tuğba Taşçı , Kuzina 12, Gülşah Gümüşay 7, Henry 26, Duygu Fırat 3, McCoughtry 27, Nilay Kartaltepe .

Periyotlar:

  1. Periyot: 28-23
  2. Periyot: 49-50
  3. Periyot: 58-68
  4. Periyot: 76-82