Mehmet Akif Ersoy ve Çanakkale Savaşı Şehitleri Aynı Sergide

AJANS ÜNİVERSİTE – Elif  KARAKOÇ – Lamia BAKİ

 

İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Öğrencileri Birliği (IUPSA) tarafından İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’nde gerçekleştirilen “12 Mart İstiklal Marşı’nın Kabulü ve 18 Mart Çanakkale Zaferi” konulu resim sergisi, 19 Mart Çarşamba günü açıldı

 

İstiklal Marşı’nın Kabulünü ve Çanakkale Zaferi’ni konu edinen serginin fakülte içindeki öğrenciler ve hocalar tarafından oldukça fazla ilgi gördüğünü söyleyen IUPSA Yönetim Kurulu Başkanı Zekeriya Likos, ” İkincisini yaptığımız bu etkinliğin gördüğü ilgi bizi mutlu etti. İstiklal Marşı’mızın yazarı büyük şair Mehmet Akif Ersoy’u ve Çanakkale Zaferi’ni borçlu olduğumuz şehitlerimizi anmak için hazırladığımız bu sergi sayesinde öğrenci arkadaşlarımızın, şehitlerimizi ve Mehmet Akif Ersoy’u daha yakından tanımalarını amaçlıyoruz” dedi.

 

_DSC0127

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sergi, İstiklal Sokağı ve Çanakkale Sokağı olarak iki bölüme ayrılmış. İstiklal Sokağı’nda Mehmet Akif Ersoy’un hayatının anlatıldığı resimler ve yazılar yer alıyor. Bunların yanı sıra dönemi ve şairi yansıtan eşyalar da bu bölümde yer almakta.

 

_DSC0118

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Çanakkale Sokağı’nda ise savaşın ruhunu aktaran resimlere yer verilmiş. Yazılarla desteklenen resimler, katılımcıları Çanakkale Zaferi’nin gerçekleştiği döneme yani 99 yıl öncesine götürüyor.

 

21 Mart Cuma günü saat 17.00’ye kadar açık olan sergide isteyenler serginin girişinde bulunan, Çanakkale şehitleri ve Mehmet Akif Ersoy için özel olarak hazırlanmış defterlere yazı yazabiliyor ve onlara karşı olan duygu ve düşüncelerini kâğıda dökebiliyorlar.

 

_DSC0115