Medyanın Demokrasi Mücadelecisi Kadınları Ödüllendirildi

AJANS ÜNİVERSİTE- Esra MUTLU

Fotoğraf- Burcu GÜLER

Türkiye demokrasisinin daha güçlü bir hale getirilmesine katkı sağlamak amacıyla 2013 yılında kurulan Demokrasi Denetçileri Derneği iki yıldır 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde faaliyetlerde bulunuyor. Bu sene Demokrasi ve Medya temasıyla Türkiye’nin sosyal hayatında öne çıkan kadınları ödüllendirmek amacıyla 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Demokrasi Ödülleri Ödül Töreni düzenledi.

Ödül töreninin açılış konuşmasını yapan Demokrasi Denetçileri Derneği Başkanı Nida Gökçe, Kadınlar Günü’nü kutlayarak, “Bugün bütün dünyadaki kadınlar için ortak bir dayanışma günüdür. Bu dayanışmaya dünya kadınları olarak ihtiyacımız her geçen gün artıyor. Dünyanın en gelişmiş demokrasilerinde bile halen kadınlar aynı işi yapan erkeklere göre daha az maaş alıyor. Savaşlarda en çok kadınlar ve çocuklar zarar görüyor” dedi ve Birleşmiş Milletler verilerini paylaştı. Bu rakamların sadece rakam olmadığını ifade eden Gökçe, “Bunların hiçbiri sadece rakam değil. Kaybolan hayaller, hayatlar ve insanlarımız. Özgecan Aslan’ın başına gelenler hafızalarımızda tazeliğini koruyor. Hem şahsım adına hem derneğim adına artık başka Özgecan’ların canına kıyılmaması için birbirimize sahip çıkma zamanı diyorum. Toplum olarak artık şiddetin her türlüsüne özellikle kadına yönelik şiddete dur deme zamanı” dedi. Medyada demokrasi için mücadele veren kadınların taşıdığı üç özelliğin altını çizen Gökçe, ödül alan isimlerin cesaret, bilge ve prensipli olmak özelliklerini taşıdığını söyledi.

DSC_0524

Onur konuğu olarak törende konuşan Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Turgay Olcayto Dünya Emekçi Kadınlar Günü hepimize kutlu olsun. Bu konuda yapılacak pek çok şey var. Öncelikle kendimizden yani medyadan başlamak lazım. Medyanın dilini düzeltmesi şarttır. Spor sayfalarında manşetlere sıçrayan erkek egemen sözcükleri, tavırları toplumdan uzaklaştırmak gerek. Çünkü toplum üzerinde bir hayli etkili oluyor” diyerek törende bahsedilen demokrasi kelimesi için “İlk demokrasi hareketleri başladığından beri demokrasicilik oynuyoruz hep. Bir türlü demokrasiyi oturtamadık. Bu oturmamış demokraside kadın hakları, çocuk hakları, eşcinsel hakları güme gidiyor” şeklinde konuştu.

DSC_0540

Törende ilk ödülü alan Kadir Has Üniversitesi Öğretim Üyesi Ayten Görgün Smith, heyecanlı olduğunu ifade ederek, “Bu güzel ödülü alırken tanıklık yaptığınız için teşekkür ediyorum. Etik dersi veriyorum üniversitede. Bu sene her şeyi değiştirdim. Ne Aristo, ne Platon, ne Bacon var. Öğrencinin özünden başladım. Şunu konuşuyoruz hep; doğuyoruz doğarken bir de içimizde uyuyan bir canavarla doğuyoruz. Bazıları şanslı doğuyor normal bir hayat sürüyor bazıları ise şanssız doğuyor ve içindeki canavarı daha da pekiştirerek dışarıya salıyor” dedi ve medyada yazılan her şeyde vicdan payı olması gerektiğinin altını çizdi. Smith, “Vicdan yumuşak bir yastık ise bir yazıyı yazmadan önce es payı vermemiz lazım yoksa yaşam yaşanılası gibi değil” dedi.

DSC_0551

“Ödüller Kadınlara Değil Erkeklere Örnek Olsun”

Törende ödül alan Gazeteci Belma Akçura ise, “Ödüller kadınlara örnek olsun dendi ama bence bütün kadınlar zaten son dönemde yazdıkları, paylaştıkları ile bizim gibi cesurlar. Bence ödüller kadınlara değil erkeklere örnek olsun” dedi.

DSC_0556

Evin, Ödülünü Cumartesi Annelerine İthaf Etti

Törene yoğunluğu nedeniyle katılamayan Gazeteci Ceyda Karan’ın ödülü Gamze Demirkıran’a verilirken, törende ödül alan bir diğer isim Gazeteci Mehveş Evin oldu. Ödül törenine Berkin Elvan’ın anma töreni sonrası katılan Evin, ödülü almaktan dolayı duyduğu mutluluğu ifade ederek “Bugün aynı zamanda Berkin Elvan’ın anması vardı. Tam da bu ödülü alırken demokrasi, kadından bahsediyoruz. Çok önemli ama çocuklarını kaybeden ve adalet arayışı için yıllarca mücadele eden kadınları unutmamalıyız. Cumartesi Anneleri önemli bu anlamda. Bizler onların yanında durarak mücadelelerinde destek olmalıyız. O yüzden ben ödülümü Cumartesi Annelerine ve Berkin Elvan’ın annesi gibi yüzlerce anneye ithaf ediyorum” diye konuştu. Törene katılamayan Gazeteci Melis Alphan’ın ödülü de Evin’e verildi.

DSC_0583

“Umudumuzun Bittiği Yerde İnadımız Başlar”

Gazeteci Sedef Kabaş da törende ödül alan başarılı kadın gazetecilerdendi. Konuşmasına ödülü almaktan dolayı duyduğu mutluluğu belirterek başlayan Kabaş, “Demokrasi Denetçileri gibi bir kurumun Türkiye’de bulunması ne kadar umut verici. Gezi gibi bir olay yaşamış olmamızdan sonra böyle bir organizasyonun yapılmış olması umut verici. Değerli meslek taşlarım var burada. Her şeye rağmen kalemlerini kullanmaları umut verici. Hep soruyorlar kötümser misiniz diye. Ben de diyorum ki lütfen kötümser olmayın. Özellikle kadınlar için umudumuzun bittiği yerde inadımız başlar” dedi.

DSC_0600

Gazeteci Suna Vidinli de ödülü bu isimlerle almaktan dolayı onur duyduğunu belirterek, “Ben kendimi bir demokrasi kahramanı olarak hissetmiyorum. Yapmam gerekeniyaptım. Öyle bir dönemden geçiyoruz ki kahramanlık yapmanıza gerek yok. Yapmanız gerekeni yapsanız böyle oluyor. Ama burada beraber bulunduğum isimler yapmaları gerekenin ötesinde işler, başarılar ve cesaret örneği gösterdiler. O yüzden onlarla bu ödülü almaktan dolayı çok mutluyum” dedi ve NTV’den ayrılışına dair açıklamalarda bulundu.

DSC_0612

Törene katılamayan Gazeteci Amberin Zaman’ın ödülü ise Belma Akçura’ya takdim edildi. Akçura, Zaman’ın ödülünü Azerbaycan hükümetinin yolsuzluklarına ve insan hakları ihlallerine yönelik araştırmalarda bulunurken hapse giren Azeri gazeteci Hatice İsmailova’ya ithaf etti.

Gazeteci Şükran Özçakmak ödülünü alırken, “Aslında gazeteciler konuşmayı değil yazmayı tercih ederler ama kalemimi elimden aldılar, onun için ben de susmadan konuşmaya başladım ve konuşacağım da. Bugünkü konuşmalardan, sunumlardan etkilendim, umutlandım” dedi ve uzmanlaştığı sistem haberciliği konusunda çalışırken yaşadığı sıkıntıları paylaştı. “Kadın liderlik ağır bir şey” diyen Özçakmak,”Ben çevre mücadelesi veren kadın liderleri gördüm, liderliği onlarda gördüm. Bu ödülü Karadeniz, Şanlıurfa ve Diyarbakır’da tanıdığım lider kadınlara armağan etmek istiyorum” şeklinde konuştu.

DSC_0628

Tören, ödül alan kadın gazeteciler ile gerçekleştirilen toplu fotoğraf çekiminin ardından sona erdi.

DSC_0635